Sağlıklı ve Eğlenceli Çocuk Atıştırmalıkları

tarafından Belis Öğretmen

Çocuk Atıştırmalıkları Önemli Bir Konu!!!

Artık o minicik bebeğiniz büyüdü. Besin çeşitliliği konusunda bebeklik döneminden daha çok alternatifiniz var artık. Bugüne kadar hep istediğiniz gibi siz hazırladınız ve karar verdiniz ne yiyeceğine. Her zaman sizin kontrolünüzdeydi çocuğun beslenmesi. Artık çocuk beslenme düzeni oluşturmaya çalışırken kafanız karışıyor olmalı. Yerinde duramayan, çok hareketli çocuğunuzun iki öğün arasında ne yiyeceğini düşünüyor olmalısınız. Pek çok anne gibi siz de çocukta iştahsızlıktan şikayetçi misiniz? Çocuğunuz hem ağzını tatlandırmak hem de açlığını bastırmak için atıştırmalıklara ihtiyaç duyacak bundan sonra.  Çevrede gördüğü ve özendiği hazır gıdalardan, abur cuburlardan, yağlı cipslerden ve sağlıksız olarak düşündüğümüz her şeyden uzak tutmak istiyoruz çocuğumuzu. Gün geçtikçe anneler ve babalar daha çok bilinçleniyorlar ve paketli gıdalardan çocuklarını korumak için ellerinden geleni yapıyorlar. Çocuklarda sağlıklı beslenme çok büyük önem taşıdığı için, evde hazırlayabileceğiniz sağlıklı ve eğlenceli çocuk atıştırmalıkları var. Hatta öyle fazla zaman harcamanız gerekmiyor bunlar için. Çocuğunuzda damak lezzeti oluşturacak çocukların da hoşuna gidecek bu sağlıklı yiyecekleri beslenme çantasına da koyabilirsiniz. Bunları sizin için araştırdım ve derledim. Çocuk atıştırmalıkları içinde meyve püreleri, sebze cipsleri ve daha birçok alternatif var. Bu yiyeceklerden bazıları çocuğun beslenme çantası içinde mutlaka olmalı. Ne dersiniz?

Sağlıklı ve Eğlenceli Çocuk Atıştırmalıkları İçin Yapılabilecek Öneriler

1.Meyve ve peynir şişleri

En sağlıklı atıştırmalıklardan biri olan peynir, hem protein deposu hem de çocuğunuzun enerji seviyesini yüksek tutan bir yiyecek. Özellikle peynir sevmeyen çocuklar belki bunlara ilgi duyarlar. Küp küp ya da farklı şekillerde doğranmış peynirleri bir kabın içinde her yere kolaylıkla taşıyabilir ya da evde meyvelerle birlikte bir şişe dizerek “peynir kebabı” hazırlayabilirsiniz. Şekilli kalıplarla peynirleri ve meyveleri kesebilirsiniz. Çiçekli veya yıldızlı gibi…

Meyve Şişleri

2.Kuru Meyveler

Kuru üzüm, en bilindik ve küçük çocukların da yiyebileceği çerezlerden ve sağlıklı atıştırmalık. Ayrıca kuru üzümün içinde lif, potasyum ve bol miktarda da vitamin bulunuyor. Ancak siz kuru elma, kayısı, yaban mersini denemediyseniz mutlaka deneyin derim. Bunların tadı da şekerli gibi olduğu için çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Kuru meyveler, dışarıdaki gezmelerde hayat kurtaran cinsten atıştırmalıklardır.

Kuru Meyveler

3.Peksimet ve Krakerler

Sağlıklı atıştırmalık tariflerinden hem çok kolay hem de leziz bir örnek. Evde kolayca yapabileceğiniz gibi hazırlarını da bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken krakerlerin şeker ilavesiz ve tuz (sodyum) miktarı çok az olan çeşitlerini tercih etmeye özen göstermek. Çünkü çocuklar için 100 gramında 500 mg’dan fazla tuz bulunan her şey çok tuzlu sayılıyor. Bebekler için üretilen bazı çeşitler pratik paketlerde hazırlandığı için bunları gezmeye giderken çantanızın içine atabilirsiniz. Daha lezzetli olması için krem peynir ya da meyve marmelatlarıyla da hazırlayabilirsiniz. Ben özellikle Refika’nın tariflerine bayılıyorum. Özellikle ev yapımı krakerler için nefis bir tarifi var. Mutlaka deneyin derim.

Kraker ve Peksimetler

4. Meyveli Yoğurtlar

Çocuk beslenmesinde vazgeçilmez besin yoğurttur kuşkusuz. Kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum yoğurdun içinde bol miktarda bulunur. Dışarıdayken ambalajlarda alabileceğiniz yoğurtlar çok pratik olacaktır. Evde ise üzerini orman meyveleri ve kahvaltılık gevreklerle süsleyebilirsiniz. Çocuklarda da sunum önemli. Sizin hayal gücünüze kalmış biraz da… Yoğurt sevmeyen çocukları alıştırmak için meyvelerin arasına az da olsa koyarak başlayabilirsiniz. Benim en sevdiğim sağlıklı atıştırmalık yoğurt ve meyveli yoğurtlar. Sağlıklı ve eğlenceli çocuk atıştırmalıkları arasında yoğurt kesinlikle yerini almalı, ne dersiniz?

Meyveli Yoğurtlar

5.Meyve ve Sebze Püreleri

Görüntüsü renkli renkli harika.. Bunlar meyve ve sebze püreleri. Çocuklar püreleri çok seviyorlar. Evde yapıp pratik kaplarda istediğiniz yere götürebilirsiniz. Karışımlar da yapabilirsiniz. Buzdolabında saklamayı unutmayın bu atıştırmalıkları.

Meyve ve Sebze Püreleri

Görseller Pinterestten alıntıdır.

Yorum Yazın