ÇOCUK ODALARI İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

tarafından Belis Öğretmen

Çocuğunuzun bir odasının olması onun yaşadığı alanı belirleyebilmesi, oyun ve uyku alışkanlığı kazanabilmesi için önemlidir. Onun için bir alan yaratmanız onunla kurduğunuz ilişkinin bir yansımasıdır aynı zamanda. Ancak çocukların gelişimi açısından büyük önem arz eden bu alanların bazı kriterlere uygun olarak tasarlanması gerekir. Örneğin, bu kriterleri güvenlik başta olmak üzere, fonksiyon, yaş gruplaması, konfor, malzeme ve sosyal iletişim olarak sıralayabiliriz. Bu kriterlere uyan bir çocuk odası çocukların fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Dediğim gibi çocuk odalarını düzenlerken en önemli konu güvenlik. Çocuklara zarar verebilecek mobilyaların nasıl yerleştirildiğine dikkat etmek gerekiyor. Çocuğun üzerine devrilmesini önlemek için mobilyaların mutlaka duvara sabitlenmesi gerekir. Çocukların ulaşabileceği yerlerdeki prizlere koruyucu takılmalıdır. Kapı, pencere ve dolaplara güvenlik kilitleri takılmalı, çocuğun tırmanabileceği mobilyalar pencere önlerine konulmamalıdır. Mobilyaların köşeleri sivriyse yuvarlatılmalıdır.

Aynı zamanda, küçük boyutlarda mobilyalar (minyatür masa ve sandalyeler gibi) tercih etmek çocukların size ihtiyaç duymadan keyifli vakit geçirmesine yardımcı olur. Kendi boyundaki kitaplık ya da raflardan kendi kitap ve oyuncaklarını seçebilir, dolabından giysisini alabilir ve böylelikle kendi kendine yetebilmeyi öğrenebilir. Çocukların yardım almadan ihtiyaçlarını karşıladığı bu yaşam alanları için Montesorri’ye göre düzenlenmiş çocuk odası dekorasyonlarını araştırabilirsiniz.

Malzeme olarak ham ahşap mobilyalar kullanılabilir. Böylelikle sağlıklı ve pozitif enerji ile dolu bir yaratabilirsiniz. Tabi bu renkli odalar yaratamayacağımız anlamına gelmiyor. Örneğin, renkli objeler kullanabilir, duvarları farklı renklerde boyayabilir veya çocuğunuzun ilgisini çeken bir konseptte duvar kâğıdı uygulayabilirsiniz. Yalnız çocuklara uygun renkler seçmek önemli. Çocukların eğlenmesi ve hareketlenmesi için canlı renkler kullanmak uygun olacaktır fakat çok renk ve detay içeren tasarımların çocuğun dikkatinin dağılmasına sebep olabileceğini de unutmamak gerekir. Aynı zamanda, renkler gibi, oyuncak ve diğer kullanılan objelerin de sağlıklı bir uyku ortamı için karmaşık olmayacak kullanılması da önemlidir.

Uyku konusuna gelince aydınlatma seçiminin de büyük önem taşıdığını söylemek isterim. Aynı odanın için de uyku ve yaşam alanı için farklı aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Uyku alanı için daha loş ve az ışık veren, çocuğunuzun hoşuna gidebilecek gece lambaları, hareket alanı için ise daha iyi ışık veren dekoratif abajurlar kullanabilirsiniz.

En önemli nokta, kendinizin ve çocuğunuzun zevkine göre hayal gücüyle tasarlanmış çocuk odaları oluşturmak. Fonksiyonel olarak çocuk odaları çoğu zaman çocuktan çocuğa değişen ihtiyaç ve zevklerle beraber şekillenecektir. Çocuğunuzun yaşına, hobi ve ilgi alanlarına göre özel mobilya ve oyuncaklar seçilmelidir. Çocuk odalarında hobi köşeleri ve oyun oynanabilecek alanlar bırakılmalı, resim ve müzik aletleri gibi çocukların yaratıcılığını güçlendirecek ögelere mutlaka yer verilmelidir.

Konu çocuk odası olunca her zaman daha yaratıcı olabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuza odasında bir oyun parkuru yaratabilir, bir duvarını tırmanma duvarı olarak dizayn edebilir, spor yapacağı bir oyun direği yerleştirebilirsiniz. Duvarlara tablo asmak yerine çocuğun kendi çizdiği resimleri çerçeveletip asabilir, odadaki bir duvarı yazı tahtası olarak kullanabilirsiniz. Çocuğu okumaya teşvik etmek için odasında kendi kitaplarının yer alacağı ve kendisinin erişebileceği bir çocuk kütüphanesi ve okuma alanı/köşesi yaratabilirsiniz.

Unutmayın, çocuğumuzun odasına alışmasını ve orada vakit geçirmesini istiyorsak odayı onun için düzenlemeli, ona ait olduğunu hissettirmeli ve kendi etkinizden ve eşyalarınızdan mümkün olduğunca kurtarmalısınız.

Aleyna Çobanoğlu
Mimar

1997’de İzmir’de doğdum. Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık okudum. Üniversite ve sonrasında mimarlık, dekorasyon ve tasarım üzerine staj yaptım. Tasarım, dekorasyon, yeni inşa teknikleri, modern yapılar, peyzaj ve düzenleme, iki ve üç boyutlu çeşitli bilgisayar programları ve mimarlıkla ilgili çeşitli eğitimlere katıldım. Projelendirme, modelleme ve render üzerine dekorasyon ve tasarım ile ilgili danışmanlık vermekte ve serbest çalışan olarak çalışmalar yapmaktayım.