Çocuklarda Egzersiz ve Pilatesin Önemi

tarafından Belis Öğretmen

Neden Pilates? Çocuklar için de mi Pilates?

Sağlıksız beslenme ve günümüz kültürünün etkisiyle artan hareketsiz bir yaşamın ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını sanırım artık hepimiz biliyoruz. Maalesef ki bu konuda çocuklarımız da bir istisna değil. Hazır yemek[fast food], ekranla geçirilen fazla vakit ve video oyunları oynamak çocuklarda kolaylıkla alışkanlık haline gelebiliyor. Özellikle son zamanlarda bu konularda endişe eden ebeveynler, çocuklarına ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli olacak alışkanlıkları kazandırabilmenin yollarını aramaya başladılar. Dans, bale ve çeşitli egzersiz programları gibi… Ancak yoğun bir egzersiz programı (örneğin profesyonel sporlar) özellikle küçük çocuklar için (10 yaş altındaki çocuklar) her zaman doğru olmayabilir. Küçük bir çocuğun gelişen iskelet yapısı zorlu egzersizlerden kötü şekilde etkilenebilir.

Tam bu noktada, Pilates gibi güvenli ve sağlıklı bir program, çocuğunuz için maksimum faydayı sağlayabilir. Çocuklar büyüme sürecindeyken vücutları da sürekli bir değişim ve gelişim halindedir. Pilates sayesinde çocuklar vücutları hakkında farkındalık kazanabilir ve verimli ve zarif bir şekilde nasıl hareket edeceklerini öğrenebilirler. Böylece çocuklarda, egzersiz ve pilatesin ne kadar önemli bir yeri olduğu ortaya çıkar.

Pilates Nedir?

Pilatesin yetişkinler arasındaki popülaritesi malumunuz iyice kronikleşti, çok da iyi oldu:) Ama ben burada yine de kısaca pilatesin ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Pilates sistemi vücudun bütününü çalıştırmak için çeşitli egzersizler ve uygulamalar programıdır. Beden ve zihin bütünlüğünü sağlayarak kasları güçlendirmek ve esnekliği arttırmak için özel olarak tasarlanmış ekipmanlar veya mat üzerinde gerçekleştirilir. Bu uygulamaların deneyimli bir eğitmen gözetiminde yaptırılması gerekir. Özellikle, duruş bozukluklarına, güçsüz kas sisteminden dolayı kronikleşen sırt boyun bel ve bacak ağrılarına ve omurga rahatsızlıklarına büyük faydası dokunan bir egzersiz sistemidir.

Çocuklar için Pilates

Pilates, fiziksel zindeliği artırmaktan sınıftaki konsantrasyonu artırmaya kadar birçok yönden çocuklara fayda sağlar. Gelişim çağındaki her çocuğun el-kol uzunluğunu algılaması ve bilmesi, koordinasyon becerisi kazanması, beden farkındalığı edinmesi, eklemlerinin güçlenmesi, hareket açıklıklarının daha da esnetilmesi ve esnekliğin arttırılması için pilates (egzersiz) ile erken yaşta tanışması önemlidir. Bu alışkanlığın küçük yaşlarda edinilmesi, ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı bir omurga üzerine inşa edilmiş kas sistemine sahip olmayı sağlayacağı gibi, oluşabilecek omurga ve duruş bozukluğu sorunlarını da (skolyoz gibi) minimum düzeye indirir.

Aynı zamanda çocukların ilgilendikleri spor dallarında (örneğin; basketbol, voleybol, yüzme, tenis, hentbol, futbol) kas sistemlerini, pilates hareket prensiplerine bağlı kalarak çalıştırmaları ve paralel bir pilates eğitimi ile kaslarını esnetip, güçlendirmeleri olası sakatlanmaları minimum seviyeye düşürür.

Beden gelişiminde 7-8 yaşına gelmiş bir çocuk, pilates ekipmanları ile çalışmaya başlamak için uygundur. Ancak pilates ekipmanlarını 7-8 yaş öncesi çocuklarda kullanmak pek uygun değildir. Bu gruptaki çocuklar için mat üzerinde ve pilates topu gibi (yaş gruplarına uygun ölçülerde) diğer aparatların da egzersiz programına eklenmesiyle çalışmalar yapılabilir.

Özellikle okul öncesi eğitim gruplarındaki çocuklarda, pilatesi (egzersizi) bir alışkanlık haline getirmek, çocukların beden gelişimine, esnekliğine ve eklem güçlenmelerine katkı sağlamak amaçlanır.

Peki pilates çocuğunuza nasıl faydalı olur?

  1. Konsantrasyonu geliştirir

Pilates duruşlarını uygularken çocuğunuzun vücudunun bir bölümüne odaklanması gerekir. Bu da çocuğunuzun akademik performansını arttıracak konsantrasyonunu geliştirmesine yardımcı olacaktır.

  1. Kaslarını güçlendirmesine yardımcı olur

Pilatesteki kontrollü hareketler kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun çekirdek kaslarını güçlendirir.

  1. Duruşu düzeltir

Günümüzde çocuklar televizyon ve bilgisayar ekranlarına uzun saatler boyunca yapışmış durumda ve bu da duruşlarını olumsuz etkiliyor. Düzenli olarak Pilates yapan çocuklar daha iyi bir duruşa sahiptir ve sakatlanmaya daha az eğilimlidir. Gelişim çağındaki çocuklar için bu çok önemlidir.

  1. Psikolojiye de etkisi büyüktür

Çocuklarınızın beden sağlığı ne kadar güçlü olursa psikolojik olarak da o kadar huzurlu bir gelişim dönemi geçirirler. Kendilerini daha özgüvenli hissederler.

Ve son olarak önemle hatırlatmak isterim ki;

Her egzersiz türünde olduğu gibi, çocuklar hareketleri tam olarak bilmiyorsa veya başka herhangi bir sağlık sorunu varsa yaralanma ve sakatlanma riski vardır. Pilates yaparken çocuğunuzu profesyonel bir eğitmenin denetlediğinden veya hareketleri bir profesyonelden öğrendiğine emin olun. Bu eğitmenler çocuğunuzun incinmesini önlemek için egzersizleri onlara göre nasıl değiştireceğini bilir.

Bu noktada size düşen en büyük görev, egzersizi çocuğunuz için daha eğlenceli hale getirmektir. Örneğin, farklı pozlara çocuğunuzun sevdiği hayvanların adını verebilirsiniz!

Öğretmenler de sınıf ortamında basit ve kontrollü pilates çalışmaları yapabilirler. Her zaman minderlere veya aksesuarlara erişiminiz olmayabilir. Ayakta yapılabilecek ve denge odaklı bir rutin geliştirebilirsiniz. Aslında çocuklar uzun oturma suresi ve ekran başında geçirilen zamanlardan sonra böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyarlar. Bu tarz küçük bir aktivite ve nefes alma üzerinde çalışmak dersi bitirmenin güzel bir yolu olabilir.

Sağlıkla ve Pilates ile kalın…

Pilates Eğitmeni Meltem Altaş

PHOTO-2020-11-30-11-31-12

 

1983’te İstanbul’da doğdum. Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı okudum.

Balanced Body University Pilates Eğitmenliği programını 2014 yılında tamamladım. Pilates anatomi, genel anatomi, omuz ve omurga stabilizasyonu ve mobilizasyonu, hamilelik öncesi ve sonrası pilates, skolyoz, diz-kalça-bacak eklem rahatsızlıkları, el bileği ve dirsek rahatsızlıkları, osteoporoz, ileri yaş pilatesi, çocuk pilatesi üzerine çeşitli eğitimlere katıldım.

Sağlıklı yaşam ve egzersiz üzerine workshoplara katılmaya ve çalışmalarıma devam etmekteyim.