Çocuğumuza Sınır Koymanın Yolları

tarafından Belis Öğretmen

        Artık çocuğunuz ağladığı zaman pes edip istediğini alma veya istediğini yapma davranışından vazgeçmemiz lazım .Biliyorum kolay değil ama biraz gayretle bunu başarabilirsiniz. Sonuçları nasıl güzel olacak bir bilseniz. Tabi toplum baskısı, büyükanne, büyükbaba, hatta anne ve baba arasındaki tutarsızlıklar hep bize engel gibi görünüyor. Ama çocuğun eğitimi ile ilgilenen kişi, çocuğa yakın olan diğer kişileri bilgilendirebilir. Uygulamaya koyduğunuz kuralları diğer aile fertlerine anlatabilir. Tutarlı olmak çok önemli bu noktada!!!! Çocuklar inanın  ki ailede kim nasıl davranıyor çok iyi betimliyorlar. Örneğin akşama kadar evde her şey yolunda gidiyor diyelim. Akşam baba eve gelince aman çocuğum ağlamasın, akşama kadar görmüyorum, zaten yorgun geldim çocuk sesi de istemiyorum gibi sebeplerle her dediği yapılır çocuğun. Çocuk da zaten kim ne yapıyor, neye izin veriyor, kim neye ‘hayır’ diyor, tüm bunları biliyor. Bu noktada sorunlar başlar. Aynı şey çalışan anneler içinde geçerli. O yüzden biraz tutarlı olmak aslında birazda sabretmek gerekecek başarılı olmak için. Eee tabi biraz ağlayacak öfke nöbetleri bile olacak. Bunlardan korkmayın, çünkü okula başlayınca aynı şeyleri bize yapan çocuklarımız  var. Biraz duygusallığı bir kenara bırakmak gerekiyor sanırım. Bazen bizi denemek için bile ağlar çocuklar. Hatta bazen gözyaşı bile yoktur. Ama annelik olmuyor işte laflarını çok duyarız bizde velilerden. Çocuğuma kıyamıyorum der hep anneler. Ama hep sızlanırlar sonra da. Hayır demekten anlamıyor, çocuğuma sınır koyamıyorum diye… 

       Bir işi yaptırmak için sürekli ödül vermekten vazgeçin. Tüm bunlar kolayca alışkanlık haline gelir. Çocukta sürekli bunu kullanır. Sürekli hediye ve oyuncak almayın. İstediği şeylerin hemen gerçekleşmeyeceğini öğrenmesi gerek. Ona küçük sürprizler yapın hiç beklemediği anda çok istediği bir şeyi alarak. Hele ki huysuzluk ediyorsa özellikle istediğini yapmayın lütfen ve bunu açıkça anlayacağı şekilde ona anlatın. Şuan bunu yapamayız şeklinde sebeplerini söyleyerek sıralayın. Örneğin yemekten önce iştahımızı kesecek abur cubur yemiyoruz şeklinde bir kural koyduysanız, yemekten önce büyükbabasının getirdiği çikolatayı yemek istiyorsa sırf onu babanız getirdiği için veya çocuğunuz yemek istediği için koyduğunuz kuralları bozmayın, bunu uygulayın yine de. Babanıza da anlatın kuralınızı .Yanında bir şeyler getirip verecekse yemekten sonra vermesi gerektiğini söyleyin. Bence onlarda bir davranış oluşturmak için çaba sarf ettiğinizi görüp size yardımcı olacaklardır. Bir kere kural bozduğunuz zaman çocuk bunu hemen kodlar çünkü. 

‘Demek ki başkalarının yanında annem herşeye izin veriyor. 

Ağlarsam her şeyi yaparlar.

Tutturursam kazanırım.’ Hatta tutturacağım işte, ağlarım bak diye kendini yerlere atan çocuklar vardır.

        Mutlu olduğunuzda her istediğini yapmak, telaşlı yorgun olduğunuzda çocuklarınızı azarlamak sık sık yaptığımız şeyler maalesef.

        Çocuğunuzla sürekli tartışmayın, ne anlatmak istiyor ve neden böyle söylüyor veya ağlıyor önce onu öğrenin. Çocuğunuzun kendisini ifade etmesine izin verin.

        Hiçbir şey için zorlamayın çocuğunuzu… Onun yerine koyun kendinizi (tüm ilişkilerde geçerli aslında) siz zorla yaptığınız şeylerde mutlu oluyor musunuz! Onun bakış açısını anlamaya çalışın. Mutlaka bunu geliştirdiğinizde ortak bir yol bulursunuz inanıyorum. Önemli olan çocuğunuzun da bir birey olduğunu ve onunda kendine özgü duygu ve düşünceleri olduğunu kabul etmek. Çünkü o da hissediyor, üzülüyor, seviniyor, şaşırıyor….Tüm insani duyguları onlarda hissediyor, hatta sizden daha fazla…

       Küçük oyunlar oynayabilirsiniz bazen, ille kendi istediği şeyleri uygun olmayan yerlerde giymek istiyorsa ona seçenekler sunun. Seçeneğin ikisi de sizin istedikleriniz olabilir bu mu yoksa bu mu dediğinizde çocuk kendisi seçiyormuş gibi hisseder. Bunun çok işe yaradığını velilerimden biliyorum. Ama bunu tartışma başlatmadan önce yapın. Çocuğunuzun tutturduğu şeyleri bilirsiniz siz. O buna başlamadan önce seçenekleri siz sunun.

Kolay değil ama püf nokta; kurallarınız olsun, çocuk bunu bilsin hatta kuralları beraber oluşturun ve lütfen kuralları esnetmeyin. Hiçbir koşul altında kurallar esnemesin!!!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın