Çocuklara Oyuncak Toplatmanın Yolları

tarafından Belis Öğretmen

        ‘Düzen sağlamanın çocuklarınızın hayatları boyunca devam ettirdikleri bir alışkanlık olduğunu unutmayın.’

“Oyuncaklarını evde her yere saçıyorsun, bak toplamazsan atarım o oyuncakları!” “Her tarafta oyuncak var, hepsi ayağımın altında”, “Salonda oturacak yer kalmadı!” çok tanıdık değil mi bu söylemler… Çocuğunuz kaç yaşında oyuncakları toplamaya başlar? Çocuğunuz tüm oyuncaklarının sorumluluğunu alabilir mi? Bu oyuncaklar nereye konmalı? Salonda mı kendi odasında mı? Çocuğunuzun odası yoksa ne yapmalı? Doğrusu hangisi? Çocuklara oyuncak toplatmanın yolları nedir?

 Tabi ki konumuz; oyuncaklarla ilgili kurallar.

-Oyuncaklar Nerede Olmalı

İlk önce bu konuda anlaşalım çocukla; oyuncaklar, salonda ya da başka alanlarda değil, çocuğunuzun alanında, yani odasında olmalıdır. Yaşadığımız ortak alan, evimizin salonu ya da oturma odası oluyor genelde. Evimizdeki bu alanlar herkesin ortak kullandığı ve zaman geçirebildiği yerler. Buradan şunu düşünebilirsiniz. “Bu çocuk salonda hiç mi oyun oynamayacak?”

Elbette oynayacak ama diyelim ki çocuğunuzun kendisine ait bir odası yok; o zaman mutlaka salonda, kendine ait, ders çalışabileceği veya oyun oynayabileceği boş bir alan tanımalısınız. Aslında salon veya oturma odası olarak düzenlediğimiz yerler, ortak kullanımda olan ve özel eşyaların sürekli durmaması gereken bir alandır. Ailedeki herkes kendi eşyalarının, çocuklar da kendi oyuncaklarının sorumluluğunu alacak ve kendi alanlarında tutacaklar ki; bu davranış böylelikle alışkanlık haline gelebilsin. Bu durum sadece çocuklar için değil tabi. Büyükler de model olup, anlatmalılar.

Çocuğunuz salonda oyun oynamak istediğinde veya siz çocuğunuzla birlikte salonda zaman geçirmek istediğinizde; oyuncakları salona getirebilirsiniz. Ama yatmadan önce, oyuncakları toplayarak, çocuğunuz kendi odasına götürmeli ve bu sorumluluğu çocuğunuza vermelisiniz. Çocuklara oyuncak toplatmanın yolları, biraz onlara sorumluluk vermeye başlamakla çok ilgili.

Oturma alanında çocuklar için bölüm ayırma önerileri

Oda Toplama Alışkanlığı Kazandırmak İstiyorsanız, Odasını Toplamayın

Bu fikir size ilginç gelecek ama asla çocuğunuzun odasını toplamayın! Peki, nasıl olacak bu? “Her yerde oyuncak var, hepsi ayağımın altında, nasıl toplamayalım? Eğer ben odasını toplamazsam çocuğuma nasıl öğreteceğim?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Çocuğunuzun odasının tüm sorumluluğu ona ait olmalı.

Çocuğunuza odasını toplama alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız eğer; oyuncaklarını ya da kıyafetlerini toplamayı kendinizden örnek vererek öğretmelisiniz. Örneğin, “Eve geldik, şimdi ev kıyafetlerimizi giyelim”, “Çıkardığımız kıyafetleri katlayalım”, “Aferin bana, çok güzel katlıyorum, şimdi sen de katlayabilirsin.” diyebilirsiniz. Kendi kendinize yapacaklarınızı konuşursanız çocuğunuz bundan etkilenecektir. Yani öğütleri ve övgüleri önce kendinize veriniz.

-Sürece Dahil Olun

Model alarak öğrenirler çocuklar ve sizi taklit ederler. Siz kendi yaptığınız davranışlara, biraz çocuğunuzu katarak; onun dikkatini çekeceksiniz ve çocuğunuzun sizi gözlemlemesine izin vereceksiniz. O zaman çocuklarınızda yapmak için hevesli olacaktır. Dikte ettiğinizde; çocuğunuz koşarak uzaklaşacak ve asla oyuncaklarını toplamayacaktır. Kendi odasını da temizlemesini isteyin, eline bir toz bezi verin. Kız ve erkek çocuklar, bir buçuk iki yaşlarında taklit dönemindedirler. Özellikle ev işlerini taklit ederler. Ona ev işiyle ilgili bir malzeme verdiğinizde, sizinle birlikte hevesle yapmaya çalışacaktır. Tabi tam anlamıyla bir temizlik beklemeyin. Ancak burada, çocuğunuz istemiyorsa asla ısrarcı davranmayın ve siz özendirmeye devam edin. Bu konuyla ilgili Söz Dinlememe Konusunda isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

– Çocuğunuzun Oyuncaklarını Asla Çöp Olarak Görmeyin

Bu hassas bir konu!!!! Çünkü, çocuğunuzun oyuncakları, onun hayal gücünün bir sembolüdür. Bu nedenle, çocuklarınızın oyuncaklarını değersizleştirip onlara bir çöp gözüyle bakmayın. Çocuklarınızın oyuncaklarına; her ne kadar kötü olsalar da, saygı göstermelisiniz. Oyunlarına da aynı saygıyı göstermelisiniz.

– Çocuğunuza Rüşvet Teklif Etmeyin ve Ödül Koymayın

Çocuğunuzun bağımsızlığını geliştirmek ve odasında düzeni sağlamak için rüşvete ya da ödüllere asla başvurmayınız. Bu sadece kısa sürede işe yarar. Bu davranışın yerleşmesinde hiçbir şekilde yararlı olmayacaktır.

Çocuklara Oyuncak Toplatmanın Yolları ve Bunu Öğretmenin Basit Çözümleri

1. Her Oyuncağın Yeri Olmalı

Her şeyin yeri olursa çocuklar eşyaları yerine koymaya daha istekli olacaktır ve en sevdikleri oyuncakları bir dahaki sefer kolayca bulduklarına mutlu olacaklardır.

2. Çok Fazla Saklama Alanı Sağlayın

Daha fazla saklama alanı sağlamak için gömme dolapları, çekmeceleri, saklama ünitelerini, kancaları veya sepetleri kullanmanızı öneririm. Hepsi de çocuklar için erişmesi kolay bir yükseklikte olmalıdır.

Ayrıca, bazı eşyaları nereye koyacağına yardımcı olmak için kutuların ve rafların üzerine etiket yapıştırabilirsiniz. Çocuğunuz okuma-yazma bilmediği dönemde ise resim ya da semboller kullanabilirsiniz. Lego resmi, bebek resmi, araba resmi, hikâye kitapları resmi, boya kalemleri resmi gibi resimler kutuların üzerine yapıştırılabilir.

3. Raflar Kullanabilirsiniz

Raflar, kitapları saklamanın yanında bazı oyuncakları ya da çocuğunuzun yaptığı resimleri koymak için de mükemmeldir. Depolama için raflar arasına kutu koymak da oldukça şık oluyor. Bu gibi rafları ben de ararken İkea’da buldum. Değişik modeller var ama ben de bu beyaz olanlardan aldım. Hem dik hem de yatay kullanabilme özelliğinden dolayı oldukça eğlenceli ve kullanışlı. Mutlaka tavsiye ederim. İkea  Açık raf ünitesi

4. Çocuklara Giyeceklerini Nerede Saklayacaklarını Öğretmelisiniz

Çocuğunuz kıyafetlerini katlamayı bilmiyorsa eğer, oyuncak toplatmayı öğretirken bunu da öğretmek iyi bir zamanlama olabilir. Hem el becerisi için oldukça önemlidir hem de kendi kıyafetlerini, yatağını düzeltmesini öğrenmesi görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi açısından oldukça yararlıdır.

Ne dersiniz her şey yerli yerinde mi?

 5. Kutulardan Yararlanabilirsiniz

Bence oyuncakları düzenli olmasının en iyi yolu kutulara koymaktır. Tabii ki, küçük oyuncaklar için küçük kutular; bloklar, kamyonlar, arabalar ya da peluş hayvanlar için daha büyük kutular kullanmalısınız. Böyle büyüklü küçüklü, renkli ve kolay temizlenebilir kutuları ben İkea’dan almıştım daha önce. Siz de bunlara bakabilirsiniz .Oyuncakları düzenlemek ve depolamak, hatta üzerine oturmak ve oynamak için eğlenceli ve dayanıklı bir depolama serisi

Görseller Pinterestten alıntıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın