Çocuklarda Korku Problemi Yaratan Çevresel Olaylar

tarafından Belis Öğretmen
Çocuklarda Korku Problemi

Çocuklarda Korku Problemi Oluşturan Nedenler


Çocuklarda aynı bizler gibi hayatlarında düzen ve belirgin bir durum isterler aslında. Çocuklar için sınırlar ve belirginlikler,güvenli yaşamaları için bir ortam hazırlar. Doğa olayları, toplumsal olaylar, insanlara tedirginlik, korku, panik duygusu verir. Güvende olmadıkları düşüncesini hissettirir. Çocuklar ise tüm olanlara anlam veremedikleri için bu duyguları daha da çok hissederler. Bu konuda daha dezavantajlıdırlar. Değişen düzenler, bizleri etkilediği gibi çocuklarımızı da derinden etkiler. Çocuklarda korku problemi yaratıp, endişe ve panik duygusu yaşamalarına sebep olabilir.

Onlar, yağmur nasıl yağar, gök gürültüsü nasıl olur gibi daha basit, günlük olayları bile anlamlandırmakta güçlük çekerler. Hatta düzenlerini değiştiren ev taşıma, anne ve baba ayrılığı, ölüm gibi konuları anlamazlar. Büyük olaylarda bizden daha tedirgin olmaları normaldir. Bu olayların hepsi çocuklarda korku oluşturmak için sebepler olabilir.
Çocuğumuz bu dönemde zengin bir hayal gücüne sahiptir. O yüzden onlara bu olaylarla ilgili senaryolar çizip, abartarak anlatırsanız eğer; çocuğun kafası karışır, korku ve endişeleri katlanabilir. Çocuklarda korku problemi, üzerinde durup düşünülmesi gereken önemli bir konu olarak çıkar karşımıza…

Toplumsal Olaylar ve Doğa Olaylarından Etkilenen Çocuğa Uygulanacak Yöntemler


Deprem, sel gibi doğa olayları; savaş, göç, son zamanda karşılaştığımız virüs salgını gibi toplumsal olaylar ve sağlık için tehdit içeren unsurlar çocukları derinden etkileyebilir. Böyle olayların ardından genelde davranışsal ve duygusal tepkilerle iç dünyalarını yansıtırlar. Daha çok gergin olma, çabuk hiddetlenme, içe kapanma, uyku sorunları, dikkatini toplayamama, anne, babadan ayrılmama durumları, aşırı durgunluk, aşırı hareketlilik gibi uç noktalarda tepkiler verebilirler. Bazende hiç bir şey olmamış gibi de davranabilirler. Ancak bu herşeyin yolunda gittiğini göstermez. Böyle zamanlarda yapabileceğimiz bir iki yöntem var.

Virüs salgını ile ilgili daha detaylı bilgi için Covid-19 Virüs Salgını Hakkında Çocukla Konuşmak adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Çocuklarda Korku Problemine Karşı Yapabileceklerimiz

– Çocuklara gerçek dışı şeyler söylemeyin. Geçti, artık olmayacak, korkma, üzülme gibi ve yerine getiremeyeceğiniz sözler söylemeyin. Sizde korktuğunuzu uygun bir dille anlatın. Böylece çocukta size kendini anlatsın.

– Beraberce neler yapabileceğinizi içeren planlar yapmak güven duygusunu artırarak kaygıyı azaltabilir. Örneğin, deprem esnasında neler yapacağınızı anlatmak gibi…

– Çocuğun yaşadıklarını anlatmasına zemin hazırlayın. Mesela oyunlar, hikayeler ve resimler bu konuda size yardımcı olabilir. Konuşması için zorlamayın lütfen.

– Gerilim içinde olan çocuklar ani seslerden bile korkabilirler. O yüzden olabilecek tüm değişikliklerden çocukları haberdar etmek çok önemli. Bu değişiklik en basitinden o gün okuldan onu kimin alacağı ile ilgili olabilir. Okul çıkışında onu hep baba alıyorsa o gün başka bir tanıdığı kişi alacaksa bunu nedenleriyle çocuğa anlatmak gerekir. Çocuğunuzun bu konuyu anladığından emin olmanız da önemlidir.

– Çocuk anlatmaya hazır olduğunda sizde onu dinlemek için hazır olun.

– Çocuğunuzla konuştuğunuz dil oldukça yumuşak ve alçak ses tonuyla olmalıdır. İstediği zaman ona sarılmayı ihmal etmeyin.

– Çocukla empati kurmak ve onu anlamaya çalışmak çoğu şeyi halleder bana kalırsa. Keşke hepimiz bunu başarabilsek…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın