Tırnak Yeme Alışkanlığı

tarafından Belis Öğretmen
Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de devam eden bir davranış olarak karşımıza çıkabiliyor. Belki de sizde görmüşsünüzdür yetişkinlerde bu davranışı. Çocuklarda ise genellikle tırnak yeme alışkanlığı 3-4 yaşlarından önce pek görülmüyor. Kız çocuklarında daha sık rastlanıyormuş tırnak yeme alışkanlığına ama ben erkek öğrencilerimde de sık gördüğümü söyleyebilirim. Yaş olarak çocuklar büyüdükçe hatta ergenliğe geçiş dönemine ulaştıklarında bir artış oluyor maalesef.

Tırnak yeme alışkanlığı,tırnağı dişlerle koparma, bazen koparılan parçayı yutma, tırnak kenarındaki etleri koparma gibi çeşitli biçimlerde de görülebilir. Tıpkı parmak emme alışkanlığında olduğu gibi tırnak yeme davranışının altında da çoğunlukla psikolojik sebepler yatmaktadır. Aşırı baskıcı anne ve babanın ya da sert bir öğretmenin etkisinde kalan çocuklarda da tırnak yeme alışkanlığı görüldüğünü söyleyen uzmanlar var.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Sebepleri

Diş çıkarma
Stres ve kaygı bozuklukları, (kaygı ile ilgili daha çok bilgi almak için Çocukta Ayrılık Kaygısı isimli yazımı da okuyabilirsiniz.)
Özgüven eksikliği
Kendine duyulan güvensizlik
Ailede ya da yakın çevrede tırnak yiyen birisi olması (Çocuklar tırnak yiyen kişileri taklit edebiliyorlar.)
Anne ve babanın davranış hataları
Aile içi şiddet ve geçimsizlik
Okula gitme zamanı gelince ortaya çıkan endişeler ve kaygılar. Okula başlayan çocuklarda görülen kaygı durumu oldukça büyük bir problem olabilir aileler için. Bu konuyla ilgili yazdığım Okul Korkusu isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Okul Dönemindeki Çocuklarda Tırnak Yemenin Sebepleri Nelerdir?

Çocuğun okula başlamasıyla hayatına yeni kurallar ve sorumluluklar girer. Bazı çocuklarda anneden ayrılmak, okulda yapılması gereken görevler ve ödevler çocuğun üzerinde baskı oluşturabiliyor. Aile de mükemmeliyetçi bir tutum sergilerse eğer, çocuk üzerindeki gerginliği ve baskıyı atabilmek için tırnak yemeye başlayabilir.

Okulda öğretmenleriyle ilgili problemler yaşaması,
Arkadaşlık ilişkilerinde sorun yaşaması,
Kendinde duyulan güvensizliği,
Başarısız olma korkusu,
Başarılı olmasını baskı halinde hissettiren bir anne veya babaya sahip olması,
Dikkat eksikliği ya da öğrenme güçlüğü nedeniyle eğitim sorunları yaşaması,

Çocuklarda tırnak yeme sorununa yol açabilmektedir.

Çocuğumda Tırnak Yeme Alışkanlığı Oluşmasını Önlemek İçin Neler Yapabilirim?

– Çocuğumuz eğer 3-4 yaşlarında tırnak yeme davranışına başladıysa yapılabilecek en etkili yöntem “görmezden gelmek” olabilir. Ancak bu alışkanlık uzun süre devam ederse altında yatan sebepleri düşünmelisiniz. Çocuğunuzun tırnak yeme davranışından kurtulması için gerekirse uzman desteği almalısınız.

– Çocuklarda tırnak yemeyi önlemek için annenin ve babanın desteği oldukça önemli bir konu. Sevgi ve ilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa bu durum çocuğunuzla daha kaliteli zaman geçirmelisiniz ve birlikte olduğun zamanların sıklığını arttırmalısınız. Evde Yapılabilecek Eğlenceli Hafta Sonu Etkinlik Önerileri yazımı da okuyarak değişik alternatifler konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

– Çocuğumuzun tırnaklarına şu satılan acı oje ya da acı biber sürmek asla çözüm değil bana kalırsa. Ama bazı uzmanlar tırnağa acı bir madde sürmek çocuğu elini ağzına götürmekten alıkoyduğu için davranışı terk etmede işe yaradığını söylüyorlar.

– Tırnak yiyen çocuğa kızmamalı ve ceza vermemelisiniz. Veya “Elini ağzından çek.”, “Bebek gibisin’ demek yerine çocuğunuzun ilgisini çekecek ve hoşuna gidecek faaliyetlere yönlendirebilirsiniz. Parkta oynatmak, resim yapmaya yönlendirmek, oyun hamuruyla oynamasını sağlamak, makasla kesme çalışmaları yaptırmak gibi faaliyetler onun elini oyalayacak yöntemler olabilir. Deneyebilirsiniz.

– Eğer geceleri de tırnak yiyorsa ellerine yumuşak bir eldiven takabilirsiniz. Bu işe yarayacaktır.

– Tırnakların dipten kesilmesi de işe yarayabiliyor bazen.

– Tırnak yemenin ne kadar zararlı olduğu ile ilgili çocukla bir konuşma yapılabilir. Ama bu konuşmayı yaparken dikkatli olmak gerekir. Çocuğumuz korkarsa, bu onun için daha büyük bir sıkıntı olabilir. Bunu da istemeyiz tabi.

– Çocuğumuz tırnak yeme davranışı gösteriyorsa eğer bu davranış ergenliğe ulaştıkça artabiliyormuş bazen. Uzmanlar bunun çevreden onay görmemekten kaynaklanabileceğini söylüyorlar. Bu durumu yaşamadan önce mümkün olduğunca çocuğunuzun özgüvenini pekiştirecek davranışlarda bulunmalısınız.

Çocuğun tırnak yemesi hangi durumlarda ciddiye alınmalı?

Çocuklardaki tırnak yeme problemi yaşı büyüdükçe kendiliğinden geçen bir durum olsa da bazen ciddiye alınması gereken bir durum olabiliyor. Çünkü çocuk duygusal problemini bu şekilde aksettirebiliyor bize. Böyle durumlarda tırnak yiyen çocuğun tedavisinin bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir.

– Aşırı tırnak yiyen çocuğun elleri, tırnak dipleri bir süre sonra kanamaya başlayabiliyor. Hatta daha ileri boyutta, ayak tırnağını yemesi ve tırnak etlerini ısırmasına kadar varabiliyormuş. Böyle bir durumu göz ardı edemezsiniz, mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

 – Tırnak yeme alışkanlığı sık olmasa da, çocuklarda anksiyete bozukluğu olduğuna işaret edebiliyormuş. Çocuğunuzda gözlemlediğiniz kaygıların hem de bu kaygıların yol açtığı semptomların ortadan kalkması için bir çocuk psikoloğuyla iletişime geçmeniz gerekebilir.

Okul öncesi dönemindeki çocuklar için bir kitap önerim var bu konuyla ilgili. Kitabın adı, Teo’nun Tırnak Yeme Kitabı. İçeriği ve görselleri güzel bir kitap. Kitapta savunma, dikkat dağıtma ve harekete geçme başlıkları altında önerilen önlemler, tırnak yemeyi devam ettiren ve başlatan dürtülerin yerine başka bir alışkanlığı oluşturmak için hazırlanmış. Odaklandıkları şey ‘tırnak yememe’ davranışı değil, o ihtiyacın yerine konacak zararlı olmayan başka bir alışkanlık oluşturmakmış. Okuyunca bu önlem çok olası geldi bana. Siz de çocuğunuza mutlaka  Teo’nun Tırnak Yeme Kitabı‘nı okuyup, aileye verilen öneriler kısmını değerlendirebilirsiniz. Ve hatta kitabın içeriği hakkında daha çok bilgi almak için bu videoyu izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın