Evde ve Okulda Yaramazlık Yapan Çocuk

tarafından Belis Öğretmen

Çocuğum Neden Yaramazlık Yapıyor?

Kim istemez ki şöyle uslu bir çocuğu olsun. Bir yere oturtunca öylece kımıldamadan dursun… Evde ve okulda yaramazlık yapan çocuk, anne-babaların kabusudur.. Annesini tekmeleyen, vuran, ağlayan çocuklar… Sizin başınıza geldi mi, yoksa bir yerlerde gördüğümüz manzaralardan mı? Çok sıradanmış gibi gelse de, bu durum daha sonra aile içinde veya okulda büyük krizlere yol açabiliyor. Evde ve okulda yaramazlık yapan çocuk hem anneler için hem de öğretmenler için sorun teşkil ediyor. Hiç söz dinlemeyen, bazı annelerin tabiriyle çocuğun arsız olması aileler için büyük problemlere yol açabiliyor. Peki ya uslu çocukların sırrı ne?

Yaramazlık yapan çocuğa nasıl davranmalı ve nasıl yaklaşmalı? Sık sık duyduğumuz şeyler  ‘offf bu çocuk beni hiç dinlemiyor, ne desem umurunda değil, kimse onu durduramıyor.’ İşte bu noktada çözümsüz değilsiniz. Artık buna bir son verme zamanı geldi. Bununla ilgili Söz Dinlememe Konusunda başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

Bir çocuk yaramazlık yapıyorsa önce nedenlerini anlamak gerekiyor. Çocuklar, bizler gibi yaşadıkları sorunları dile getiremezler. Çocuklar, benim şu problemim var, bu sorunum var diyemez. Çocuklar sıkıntılarını davranışları ile ortaya koyarlar.

Burada dikkat edilmesi gereken çocuğun sergilediği davranış değil, iç dünyasında neler olup bittiğidir. Çocuklar ne hissederler ve ne düşünürler?

Çocuklar Neden Yaramazlık Yapar?

Çocuk davranışları üzerine çalışan psikiyatrist ve eğitimci Rudolph Dreikurs’a göre, çocukların yaramazlık yapmasının nedenleri şöyle sıralanıyormuş…

1. Dikkat çekmek için

2. Yetkiyi ele almak, patron olmak için

3. Öç almak için yani diğerlerini incitmek, kırmak için

4. Yetersizlik hissettikleri için 

Çocuğun anneye vurması, okulda ve sınıfta yaramazlık yapması gibi uygun olmayan davranışlarının altında ilgisiz ve sevgisiz bırakılması yatıyor genellikle. Peki bunlarla baş etmek için neler yapmalıyız?

Okulda ve Evde Yaramazlık Yapan Çocuk İçin Ebeveynlerin Yapması Gerekenler

Çocuğu sürekli uyarmamak

Anne ve babanın sürekli uyarılar yapıp “sen ne yaramaz bir çocuksun” ya da “başka çocuklar böyle yapmıyor” gibi şeyler söylediğinde, bu çocuk için hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü çocuğunuz sizin söylediklerinizi değil yaptığınız davranışları zihnine almaktadır.

Beraber zaman geçirmek

Hafta sonları beraber kek ve kurabiyeler pişirmekten çok hoşlanacaktır çocuğunuz. Beraber etkinlikler ve resimler yapabilir ve kitap saatleri düzenleyebilirsiniz. Güzel havalarda dışarıda aktiviteler yapabilir, bisiklet binmeyi öğretip, pikniğe gidebilirsiniz. Yürüyüşe çıkabilir, eğlenceli çocuk müzelerine gidip, hayvanat bahçesine gidip gezebilirsiniz. Anne ve babasıyla birlikte zaman geçirmek çocuk için altın zamanlar… Böylece dikkat çekmek için olmadık davranışlarda bulunmasının önüne geçebilirsiniz. Evde çocukla etkinlikler yapmak ve eğlenceli vakit geçirmek için Evde Yapılabilecek Eğlenceli Hafta sonu Etkinlik Önerileri isimli önerilerime de göz atın derim.

Sınır koymak ve davranışlarımızda tutarlı olmak

Çocuklar kendilerini güven içinde hissetmek için sınırlara ihtiyaç duyarlar; bizim düşündüğümüzün aksine. Ama bu sınırları zorla değil; çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurarak oluşturmalısınız. Daha fazla bilgi için Çocuğumuza Sınır Koymanın Yolları isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza yaramaz demekten vazgeçin

Yaramaz olduğu çocuğun yüzüne ne kadar çok vurulursa karşılığı da o kadar çok yaramazlık ve hırçınlık oluyor. Anne ve baba olarak bunun farkına varmamız gerekiyor. Başkalarının yanında çocuğunuz hakkında ‘yaramaz’ diye etiketleyerek konuşmaktan vazgeçin. Çocukla İletişime Geçmek isimli yazımı da okuyarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sarılmak her şeye iyi gelir

Kırılmış bir ilişkiyi, incinmiş bir yüreği onarmanın en iyi yolu sarılmaktır. İnsanları ve çocukları mutlu etmenin en iyi yolu sarılmak olabilir. O yüzden çocuğumuza bol bol sarılıp kucaklamayı unutmayalım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın