Hayvan Sevgisi ile Büyüyen Çocuklar

tarafından Belis Öğretmen

Çocuklarımızın hem duygusal hem de sosyal gelişiminde önemli rol oynayan hayvan sevgisi, çok küçük yaşlardan başlayarak aşılanması gerekiyor. Hayvan sevgisi ile büyüyen çocuklar diğer yaşıtlarına kıyasla daha dışa dönük bireyler oluyorlar. Peki bunun için neler yapmamız gerekir. Aklımıza hemen evde beslemek için evcil hayvan alalım fikri geliyor ama ben farklı şeylerden bahsetmek istiyorum sizlere…Öncelikle hayvanları çocuklara tanıtmak lazım. Çoğu çocuk hayvan isimlerini tam olarak bilmiyor ve dolayısıyla hangisi evcil, hangisi ormanda yaşar, bilgi sahibi değil. Peki nasıl tanıtırız çocuklara?…

 Çocuklara Hayvan Sevgisini Nasıl Aşılamalıyız?

 -Hayvan sevgisi aşılamak için öncelikle çocuklarımıza hayvanları tanıtarak işe başlamalıyız. Ormanda yaşayanlar, çiftlikte yaşayanlar, karada yaşayan, havada uçan, denizde yaşayan, evcil hayvanlar…. Boyama yapmak çocuklar için önemli bir aktivite. Boyama sayfaları veya boyama kitaplarındaki şekillerle çocuklarımız değişik hayvanları öğretebilir, onlarla sohbet edebiliriz. Boyamasını yapar, ismini öğretebilir ve hatta çıkardığı sesleri öğreterek bu hayvanı unutmamasını sağlayabiliriz. Böylece çocuğumuz bunu içselleştirecektir.

-Çocuklarımızın sevdiği bir diğer etkinlik, çizgi film izlemektir. Özellikle çocuklara hayvanları öğretmek amacıyla hazırlanmış çizgi film ve animasyonları birlikte izlemek ve konuşmak bir diğer yöntem olabilir. Benim hemen aklıma Hachiko adlı köpeğin gerçek hayattan uyarlanmış filmi geliyor. Hayatta hiç bu kadar ağlamamıştım bir film izlerken. Ölümünden sonra dokuz yıldan fazla her gün onu beklemeye devam ettiği sahibine sadakatini anlatan Japon köpeğinin hikayesi. Daha sonra heykelini ve müzesini bile yapmışlar. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Hachiko

Hayvanları Tanıtmak İçin Değişik Etkinlikler

  – Çocuğunuza hayvanları tanıtmak için yapabileceğiniz bir etkinlikte, hayvan hareketlerinden yola çıkarak hazırladığınız koreografiyi yine hayvan sesleriyle dolu bir şarkı aracılığıyla çocuklarınıza sunmanız… Önce biraz saçma gelse de yaparken çok eğlenebileceğiniz bir faaliyet olacaktır. Mesela; bu dans sırasında iki yana açarak kuşlar gibi uçuyormuşçasına hareket edebilirsiniz. Aynı anda kuş gibi cıvıldayabilirsiniz. Sonra da yılan gibi sürünebilir; kanguru gibi zıplayabilirsiniz. Köpek gibi havlar, kedi gibi miyavlarsınız….

-İşte bu en güzeli; hafta sonu etkinliği olarak hayvanat bahçesine gidebilirsiniz. Tabi ki bu hepimizin aklıma hemen gelmiştir. Hayvanları onlarla birlikte izlemek, incelemek ve onlarla birlikte sohbet etmek oldukça etkili olacaktır. Canlı görmek, hayvanların fotoğraflarını çekmek ve onlara tekrar tekrar bakmak hafızada daha kalıcı olacaktır.

-Hemen hemen hepimizin evinde hayvan maketi vardır veya ulaşmak çok zor değil diye düşünüyorum. Çocuğunuzla birlikte büyükçe bir kutunun içine hayvan figürlerini yerleştirerek başlayın. Etrafına da hayvanın yaşadığı yere göre değişik malzemeler ekleyebilirsiniz. Gün geçtikçe sayıları artabilir. Böylece çocuğunuzun öğrendiği hayvan sayısı da artacaktır. Bu konuda çok yaratıcı etkinlikler oluşturduğunu velilerimden gözlemledim. İlginç hayvan figürleri bulmak da size kalmış. Çocuklarla dinazor gibi vahşi ve nesli tükenmiş hayvanlara bayılıyorlar.

-Aklıma gelen diğer bir yöntem de zeka kartları. BrainBox Ilk Hayvanlarim/First Animals D&R Zeka kartları, çocuklarımıza yeni kavramlar, yeni kelimeler öğretmenizi sağlayan oldukça işlevsel materyallerdir. Hayvanlarla ilgili görsellerin bulunduğu kartlarla, çocuğumuzun hayvanlar ile arasında daha çok bağ kurduğunu hissetmesini sağlayacaktır ve böylelikle öğrendiği hayvanla ilgili bilgileri daha uzun süre hatırlayacaktır. Hem çıkardığı ses hem de hareketlerle onaylarsanız daha keyifli olur. Çocuğunuzun da size sorular sorması için cesaretlendirin.

 Bu gibi etkinliklerle hayvanları çocuklarımıza tanıtabiliriz. Zamanla sizin de aklınıza orijinal fikirler gelebilir.

 Hayvan Sevgisi, Çocuğunuzun Psikolojisine Olumlu Şekilde Yansır

Yapılan araştırmalar, evcil hayvan besleyen kişilerin evcil hayvan beslemeyenlere oranla psikolojik durumlarının daha iyi olduğunu, olumsuz duygularla daha kolay baş ettiklerini, disiplinli ve dışa dönük olduklarını göstermektedir.

Hayvan Sevgisi Çocuğunuzun Empati Yeteneğini Geliştirir

Sosyal zeka gelişiminin temelini oluşturan empati, çocukların evcil hayvan beslemesi ile geliştirilebilen bir beceridir. Çocuklarda empati gelişimi ne çeşit bir evcil hayvan beslendiğine göre değişebilmekteymiş.  Araştırmalar; çocukların köpek beslemesinin diğer hayvanları beslemeye oranla daha fazla empati geliştirdiğini ortaya koymaktaymış. Hayvanla empati kurma ve onun ihtiyaçlarını anlama becerisi, aynı zamanda insanlarla empati kurma yeteneğini de geliştirir. Evcil hayvanı ile doğru bir bağ kuran çocuğun empati yeteneği daha fazla gelişmektedir ve bu çocuklar yardımsever davranışları daha fazla göstermektedir.

Hayvan Sevgisi Çocuğunuzun Öz Güveni Artırır

Evde evcil hayvanın bakımı ile ilgili görevlere çocuğun katılması çok önemlidir. Çocuklara hayvan bakımı konusunda yaşına uygun sorumluluklar verilmesi ve bu görevleri çocuğun başarı ile tamamlamasına özen gösterilmesi, kendilerine olan öz saygı ve öz güven gelişimine katkı sağlar.

Hayvan Sevgisi Olan Çocuğunuzun Sosyal Becerileri Olumlu Gelişme Gösterir

Evcil hayvan beslemek, çocukların sosyal becerilerinde olumlu gelişmeler göstermektedir. Evde köpekle büyüyen çocukların, daha fazla sosyal yetkinliğe ait davranışlar gösterdikleri gözlemlenmiştir. Sosyal yetkinlik, çocukların sosyal gruplara girmesini kolaylaştırır, böylece stresi azaltır. Çocuklarda Sosyal ve Duygusal Gelişim isimli yazımı da okuyarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Çocuğun  bir hayvanla sevgi bağı oluşturması ve onun sorumluluğunu alması onu hayata hazırlar ve anne babalara da önemli kolaylıklar sağlar. 

Çocuğunuza Satın Almayı Değil Sahiplenmeyi Öğretin

Çocuklarımıza sokak hayvanlarını sahiplenme bilincini vermeliyiz. Çocuklar hayvan satın almaya değil, sahiplenmeye yönlendirilmeli ve bu şekilde öğrenmeliler. Çünkü sahipsiz sokak hayvanlarının özel bir sevgiye ve şefkate ihtiyacı var. Mevsimsel güçlükler ve açlık, susuzluk bir de bunun yanında kötü niyetli kişilerin de açık hedefi durumundalar. Küçük dostlarımızı sahiplendirmek hem onların hayatını kurtarır hem de çocuklarımıza hayvan sevgisi kazandırmada önemli bir aşama olur. Önce barınakları ziyaretle başlayabilirsiniz. Mama ve ilgi isteyen çok fazla barınak var hem istanbul hem de bulunduğunuz illerde. Bu barınaklardan sahiplenebiliyoruz da ayrıca. Türkiyedeki hayvan barınaklarının adres ve telefon numaralarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın