Okul Öncesi Dönemde Güvenli Davranış Kazanımı

tarafından Belis Öğretmen

         Okul öncesi dönemde çocuklar kendilerini yeterince ifade edemeyen bir dönemde olsalar bile birçok alanda kalıcı olarak davranış kazanmaya hazırdırlar. Özellikle bu dönemde, aile bireylerinin dışında yaşıtlarıyla birlikte yalnız oynamaları, arkadaş edinmeleri ve sosyalleşmeleri açısından güvenli davranış becerileri kazandırmak için en uygun bir zamandır. Hayatı boyunca devam ettireceği davranışlar bütünü bu dönemlerde netleşir. Hayatımız boyunca bunların üzerine koyarak devam ederiz.

         Bu dönemde çocuklara çeşitli görevler ve sorumluluklar  verilmesi, onlara bu becerileri kazandırmak açısından oldukça önemlidir. Okul öncesi dönemdeki çocuklara;

  • İstemedikleri şeyleri hayır diyerek reddedebilecekleri öğretilmeli, sebebini öğrendikten sonra hayır dediği şeylerde ısrarcı olmayıp ona saygılı olmak oldukça önemlidir.
  • Kendi kararlarını kendileri verebilmeleri için zaman zaman imkanlar tanınmalıdır. (istediği kitabın okunması, istediği kıyafeti giymesi, istediği oyuncağı seçmesi gibi.)
  • Okulda ve parkta yeni arkadaşlar edinmesi ve kendi başına bir oyuna, bir gruba katılması için onu desteklenmeli ama bu noktada fazlaca ısrarcı bir tutum içinde olunmamalıdır. Bazen yalnız kalmak tercih olabilir.
  • Anne, baba veya bakmakla sorumlu olan  kişinin çocuklara model olması gerekir. Çok fazla çocukla vakit geçirip, çok fazla aile ile tanışınca gerçekten çocuğun davranışlarının ailenin davranışlarının yansıması olduğunu anlıyorsunuz. Çünkü onlar ilk deneyimlerini aile içinde yaşıyorlar. Daha sonra kendilerine arkadaşlarını, öğretmenlerini, ünlüleri model olarak alıyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın