ÇOCUĞUMU OKULA NASIL HAZIRLAMALIYIM?

tarafından Belis Öğretmen

Okula başlama sürecinde çocuğunuzu okula hazırlamak gerçekten çok önemli. Anne ve babalara özellikle annelere bu konuda sorumluluklar daha fazla düşmektedir. Çocuğumu okula nasıl hazırlamalıyım sorusu hep kafa kurcalayan bir sorudur. Daha okula başlamadan yapmamız gereken ve dikkat etmemiz gereken konular var aslında. Bunlara dikkat ettiğimizde okula uyum sürecini oldukça rahat geçirebilirsiniz.

En önemli konu, evdeki sohbetlerinizde, günlük hayatınızda okulla ilgili çok sohbet etmemek ve sürekli okuldan bahsetmemek. Tabi ki konuşun ama abartmayın. çocuklar abartıyı hemen fark eder ve olumsuz duygu durumları geliştirebilirler. Çocuğumla nasıl iletişime geçmeliyim konusunda daha fazla bilgiye ulaşmak için Çocukla iletişime geçmek isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Çocuğuma Okulu Anlatmak

Uyum sağlamakta zorlandıysa eğer çocuğunuz, ona kızmak, inatlaşmak veya bu durumu görmezden gelmek çözüm olamaz. Bunun yerine empati yapmak ve onu anlamaya çalışmak gerekir. Çocuklarda okul korkusu ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Okula gitmek asla pazarlık konusu olmamalıdır. Çocuğunuza okula gitmek istiyor musun? diye bir soru sormayın. Okula gitme veya gitmeme çocukların vereceği bir karar değildir çünkü. Eğer okula başlamasına karar verdiyseniz çocuğa seçenek sunmak anlamsızdır zaten. Bu konuyla ilgili Pedagog Gözde Erdoğan’ın konuşması çok hoşuma gitti. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Öğretmeni ile ilgili olumlu düşünce ve görüşlerinizi mutlaka çocuğunuzla paylaşın. Ama size olumsuz gelen, anlaşamadığınız her hangi bir durumda geliştireceğiniz duyguları çocuğunuzun yanında konuşmayın. Çünkü öğretmen olgusu çocuk için çok önemlidir ve anne babadan sonra çocuk öğretmenine güvenir en çok. Böyle bir durumda annem veya babam öğretmenimi sevmiyor diye düşünüp, olumsuz duygular geliştirebilir.

Uyum süresince çocuğunuzun öğretmenine güvenin. Öğretmenin bu konuda deneyimli olduğunu ve eğitim aldığını unutmayınız. Eğer siz öğretmene güvenirseniz, çocuğunuz bunu fark eder ve rahatlar. Endişe edilecek bir durum olmadığı kanısına varır.

Okulun İlk Günü

Okula başlayacağınız sabah, çocuğunuzu mutsuz göndermeyin okula. Sabah öpücüklerle, şarkılarla uyandırarak hazırlayın çocuğunuzu. Ama fazla abartmayın. O okula gidince sizin ne yapacağınızı mutlaka merak edecektir. Her gün yaptığınız şeylerden bahsedin. Onun sevdiği bir yere gideceğinizi veya onun aklının kalacağı herhangi bir şey söylemeyin. Bu durum aklının sizde kalması anlamına gelir. Bu da çocuğunuzu okulda rahatsız eder.

Çocuğumu okula nasıl hazırlamalıyım diye öğretmeninizle konuşun, fikirlerini alın. Yardıma ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde mutlaka iletişime geçin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın