Çocuğunuz İlkokula Başlarken

tarafından Belis Öğretmen

Çocuğunuz ilkokula başlıyor. Bu özel dönemde anne ve baba olarak yapabileceğiniz çok şey var. Çocuğunuzun okula başlamaya hazır olması demek; onun fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişiminin yaşından beklenen düzeyde gelişmiş olması demektir. Aynı zamanda okul hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan performansı sergileyebilmesi anlamına gelir. Tüm bunların da uyum içinde olması beklenmektedir. Çocuğunuz ilkokula başlarken, anne ve baba olarak iyi bir gözlemci olup, çocuğunuzu tanımanız, ilkokula başlarken onlar için ipuçları olacaktır.

 Çocukların okul öncesi dönemde ilgi ve becerilerini geliştirip, kendi özelliklerini tanıyabilmesi için deneyimlere ihtiyacı vardır. Okul öncesi eğitim de bu deneyimlerin yaşandığı en uygun ortamlardır. Bu deneyimleri yaşamalarına imkan ve destek verirken, çocukların aynı zamanda özgüvenlerinin de yükseldiğini gözlemleriz. Okul öncesi eğitimle ilgili yazımı da okuyabilirsiniz.

Okul öncesi dönemde öz-bakım becerilerini tamamlayan ve kendi kendine yeten bir birey olan çocuğunuz, ilkokula uyum sürecinde de daha başarılı olacaktır. Okul öncesi dönemde ve ileriki okul yıllarında çocukların gelişim basamaklarını takip etmek ve doğru uyaranlarla gelişimine katkıda bulunmak okul başarısı için faydalı olacaktır. Aynı zamanda çocuğunuzu cesaretlendirmek, gayretine destek vermek onun öğrenmeye karşı olan ilgisini de arttıracaktır.

Her koşulda yanında olmak ve olumsuz durumlarda da desteklemek gelişimi açısından önemlidir. Olumlu pekiştirmenin çocuğunuzun zorluk yaşadığı durumlarda onu daha mücadeleci yapacağını unutmamak gerekir. Bunun en önemli yolunun da çocukla kurulan iletişimde olumlu iletişim yöntemlerini kullanmak olduğunu bilmeliyiz. Bununla ilgili Çocuk ile iletişime geçmek isimli yazımı da okuyabilirsiniz. Çocuğunuzu sürekli eleştirmek, cezalandırmak onun cesaretini kırmaktan başka bir işe yaramaz maalesef.

Çocuğunuz İlkokula Başlarken Yapabilecekleriniz Şunlar Olabilir

Ebeveyn olarak kendinizi gergin ve kaygılı hissediyorsanız, bunu çocuğunuza hissettirmemeye çalışın.

Çocuğunuz okul öncesi eğitim alıyorsa, öncelikle öğretmenlerinden çocuğunuzun gelişimiyle ilgili bilgi alın. Çocuğunuzun güçlü olduğu ya da geliştirmesi gereken yönlerini bilirseniz, 1.sınıfta ona daha çok destek olabilirsiniz.

Çocuğunuz ilkokula başlarken, eğitimden, okuldan, öğretmenden ve çocuğunuzdan ne beklediğinizi netleştirmeniz gerekir. Hırslı, başarı odaklı, rekabetçi veya esnek, notlara önem vermeyen daha rahat bir bakışınız olabilir. Sizin bakış açınız, düşünceleriniz okul seçiminizi ve eğitim sürecindeki tepkilerinizi belirleyecektir. Ama en önemlisi, kendi beklentilerinize göre değil, çocuğunuzun özelliklerine göre karar vermenizdir. Çocuğunuzun güçlü yönlerine, yeteneklerine göre eğitiminin şekillenmesi daha doğru olandır.

Çocuğunuzu yeni okuluna götürüp gezdirmeniz ve mümkünse öğretmen ile tanışarak çocuğunuz hakkında bilgi vermeniz iyi olacaktır. İlk günlerinde onun ve öğretmenin çok işine yarayacaktır. Bilinmeyen şeyler endişe yaratır, korku yaratır. Önceden tanımak ve tanışmak çocuğunuzu sakinleştirecektir.

Çocuğunuza kendi okul yaşantınızla ilgili olumsuz değil olumlu anılarınızı anlatın. Okulda ilk gününüzü, okuma-yazma sürecini, ilk günlerin nasıl geçtiğini, kimin okuldan almaya geldiğini onunla paylaşabilirsiniz.

Okulda kurallara uyduğunda oranın güvenli bir yer olduğunu ve onunda güvende olduğunu belirtin.

Çocuğunuz okul öncesine giderken olumsuz bir deneyim yaşadıysa ilkokula başlamadan önce mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.

 Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Okul seçerken, bana kalırsa öncelikle okulun eve yakın olması çok önemli. Eğer çocuğunuzun servise binmesi gerekirse bu durum onun için çok yorucu olacaktır. O yüzden eve yakın bir okul tabi uygunsa, çocuk için daha uygun olacaktır.

Ayrıca okulun giriş ve çıkış saatlerinin çocuğunuzun uyku düzenine uygun olmasına dikkat etmelisiniz bence. Sabah erken kalkamayan çocuğunuzun sabahçı olması onu zorlayabilir. Okuldan önce ve sonra çocuğunuza başka etkinlikler için vakit kalması güzel olacaktır. Çocuğunuzun tüm hayatının okul olmaması gerekir. Öğrenme sadece okulda gerçekleşmez.

Çocuğunuz ilkokula başlarken onu iyi tanımanız öğretmen ve okul seçiminde size yol gösterecektir. Çocuğunuz rahat bir çocuksa hırslı bir öğretmen ona iyi gelmeyecek hatta öğrenmeden bile soğutacaktır. Ama sürekli öğrenmek için çabalayan, heyecanlı bir çocuğunuz varsa daha aktif bir eğitimci çocuğunuza uygun eğitimi verebilir.

İlkokula Başlarken Çocuğunuzun Bunları Yapabiliyor Olması Beklenir

Çocuğunuzun masada veya sırada oturması, yönergeleri dinlemesi ve yönergeleri doğru uygulaması gerekmektedir öncelikle.

El- göz koordinasyonunun yani kalemle sayı, şekil, harf kopyalaması yapacak kadar gelişmiş olmasını ve makas kullanma becerisinin gelişmiş olmasını bekleriz.

Duygu ve düşüncelerini ifade etmeli, sorulara cevap vermekte istekli olmalıdır.

Renkleri ve temel kavramları bilmesi ve bu konuda öğrenmeye istekli olması gerekmektedir.

Öz-bakım becerilerini gerçekleştirmesi, yardımsız yapabilmesi önemli bir konudur.

Arkadaşları ile iletişime geçmesi ve çatışmalarını kendisinin çözmesi beklenmektedir.

Bir hikâyeyi doğru anlatmasını bekler ve dil gelişiminin yeterli düzeyde olduğunu düşünürüz.

Siz bunun gibi konuları dikkate alarak çocuğunuzu ilkokula hazırlayabilirsiniz. Bazen çocukların okula başlamakta kaygılı olduğu gözlemlenir. Bununla ilgili Okul Korkusu isimli yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Baş edemediğiniz konuyla ilgili problemin çok büyümesine izin vermeden bir uzmandan yardım almanızı ve çocuğunuza destek olmanızı öneririm.

Okul öncesi eğitim alan çocukların ilkokula başladığında da becerilerini geliştirmekte daha istekli olduğu gözlemlenmiştir.

Çocuğu ilkokula başlayanlara bir kitap önerim var: Okula Gitmek İstemiyorum-Pedagojik Öyküler Dizisi

Bu kitap size, çocuğunuzun eğitiminden geri kalmasına
ve sosyal hayatının etkilenmesine yol açabilecek okul fobisi
sorunuyla başa çıkabilmeniz konusunda küçük bir ipucu verecek…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın