Okul Öncesi Eğitim

tarafından Belis Öğretmen

‘Araştırmalara göre, 3-5 yaş arasındaki çocukların öğrenme yeteneği, yetişkin bir profesöre kıyasla çok daha fazladır.’Çocuğunuz gelişimini fiziksel, zihinsel, sosyal, duygusal ve öz-bakım olmak üzere 5 farklı alanda sürdürür. Yani sadece yemeğini yedirip uyutmak çocuğunuzun  sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayamazsınız. Çocuğunuz eğer, 0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk döneminde ise, gelişimin en hızlı olduğu dönemdedir. Bu nedenle okul öncesi eğitim, çocuğunuz için hayati öneme sahiptir. Çocuğunuzun, bu verimli ve önemli dönemi en iyi şekilde geçirmesinin yolu ise anaokuluna gitmesinden geçiyor. Durum böyle olunca anaokulunun çocuğa faydaları saymakla bitmiyor.

Neden Okul Öncesi Eğitim?

Okul öncesi dönemde çocuklar kendilerini yeterince ifade edemeyen bir dönemdeler fakat birçok alanda kalıcı olarak davranış kazanmaya hazırdırlar. Özellikle bu dönemde, aile bireylerinin dışında yaşıtlarıyla birlikte yalnız oynamaları, arkadaş edinmeleri ve sosyalleşmeleri açısından güvenli davranış becerileri kazanmak için en uygun bir zamandır. Hayatı boyunca devam ettireceği davranışlar bütünü bu dönemlerde netleşir. Daha sonrada bunların üzerine koyarak devam ederler.

Bu dönemde çocuklara çeşitli görevler ve sorumluluklar  verilmesi, onlara bu becerileri kazandırmak açısından oldukça önemlidir. Okul öncesi dönemdeki çocuklara;

  • İstemedikleri şeyleri hayır diyerek reddedebilecekleri öğretilmeli, sebebini öğrendikten sonra hayır dediği şeylerde ısrarcı olmayıp ona saygılı olmalıyız. Bu oldukça önemli.
  • Kendi kararlarını kendileri verebilmeleri için zaman zaman imkanlar tanınmalıdır. (istediği kitabın okunması, istediği kıyafeti giymesi, istediği oyuncağı seçmesi gibi.)
  • Okulda ve parkta yeni arkadaşlar edinmesi ve kendi başına bir oyuna, bir gruba katılması için onu desteklenmeli ama bu noktada fazlaca ısrarcı bir tutum içinde olmamalıyız. Bazen yalnız kalmak tercih olabilir.

Anne, baba veya bakmakla sorumlu olan  kişinin çocuklara model olması gerekiyor. Çocuklarla çok vakit geçirip, çok fazla aile ile tanışınca gerçekten çocuğun davranışlarının ailenin davranışlarının yansıması olduğunu anlıyorsunuz. Çünkü onlar ilk deneyimlerini aile içinde yaşıyorlar. Daha sonra kendilerine arkadaşlarını, öğretmenlerini, çevrelerindeki büyükleri veya beğendikleri ünlü kişileri model olarak alıyorlar. Okul ve çocukla ilgili aklınıza takılanlar ve daha fazlasını  Okul Korkusu isimli yazım da bulabilirsiniz.

Anaokulunun Çocuğa Faydaları Nelerdir?

Çalışan anneler için belli saatlerde güvenilir bir yere bırakmanın dışında, anaokulunun çocuğa faydaları bundan çok daha fazlası… İşte bu faydalardan bazı örnekler:

1.Sosyalleşme:

Çocuğunun yaşıtlarıyla bir arada bulunması, arkadaşlık kavramını öğrenmesi için anaokulu çok önemli. Kendi yaşıtlarıyla beraber olarak, birey olduğunun farkında olabilmesi ve dış dünyayla iletişim kurma becerisinin geliştirilmesi çok önemli. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Sosyal ve Duygusal Gelişim adlı yazımı okuyabilirsiniz.

2. Özgüven:

Okul öncesi eğitim alan çocuklar kendi başına yemek yemeyi, dişlerini fırçalamayı, oyuncakları ile oynadıktan sonra onları yerine kaldırmayı, bir işe kendi kendine başlamayı, o işi bitirmek için azim göstermeyi, ellerini nasıl düzgün yıkayacağını, kendileri nasıl giyinip soyunacaklarını daha birçok öz bakım gerektiren davranış ve beceriyi öğrenirler. Bu da çocuklarımıza özgüven kazandırır.

3. Kaba ve ince Motor becerilerin ve bilişsel becerilerin gelişmesi:

Kesme, yapıştırma, boyama, oyunlar gibi anaokulunda yapılan  etkinlikler, çocuğunun motor gelişimine katkı sağlar.Nesneleri eşleştirme, sınıflandırma, gözlem yapma, soyut düşünmeyi sağlayan etkinliklerle matematik becerilerini geliştirir.Resimli kitapları okuma, çizgi çalışmaları ve diğer benzer etkinlikler ile erken yaşta okuma ve yazma farkındalığı gelişir.

4.Dil gelişiminin desteklenmesi

Çocuğunuz okulda kendini ifade edebilecek oyunlar oynayarak, şiir ezberleyip, hikaye oluşturarak ve anlatarak dil gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamaktadır. Her gün arkadaşları ve öğretmeni ile konuşarak, dinleyerek, etkileşimde bulunarak yani yaşayarak dilini geliştirme imkanına sahip olurlar. Dil gelişiminde problemler yaşıyorsa eğer gideceğiniz uzman kişide sizi hemen bir anaokuluna yönlendirecektir.

5.Paylaşmayı ve işbirliğini öğrenme :

Yaşıtlarıyla birlikte olan çocuğunuz, anaokulunda başka çocuklarla oynama, oyuncak paylaşma, bir gruba dahil olma, okul öncesi etkinliklere katılma, beraber etkinlik yapma gibi faaliyetlerle, çok daha kolay ve doğal bir şekilde bir takım becerileri içselleştirir. Arkadaş ilişkileri önem kazanır çünkü bu dönemde. Çocuğunuz bir yandan oyuncaklarını ya da yiyeceğini paylaşmayı öğrenirken diğer yandan karşılıklı iletişim kurma yeteneğini geliştirir. Özellikle anaokulundaki arkadaşlarıyla yaşadığı çatışmaları yönetmeyi öğrenmesi, ileri ki yaşamında fayda sağlar.

6.Başkalarına saygı duyma

Anaokulunda sosyalleşen çocuğunuz, diğer çocukların ve öğretmenlerinin fikirlerine/isteklerine saygı duymayı da öğrenmektedir. Herkesin farklı öncelikleri ve ihtiyaçları olduğunu kavrar, farklılıklara saygılı olmayı öğrenir. Saygılı ve anlayışlı bir insan olma yolunda anaokulu sayesinde kocaman bir adım atmış olur. Kendini nasıl ve ne zaman koruyacağına dair fikir sahibi olmasına yardım eder anaokulu. Gelişen iletişim yeteneği sayesinde aynı zamanda karşısındaki kişiye saygı duymayı da öğrenir.

7. Düzenli hayata uyum sağlama

Anaokuluna giriş ve çıkış saatleri, yemek saati, etkinlik saati falan derken çocuğunuzun hayatında belli bir rutin oluşur ve  düzenli bir hayata uyum sağlamasını kolaylaştırır. İşin doğrusu zaten çocuklarda bu düzen işine bayılırlar. Bu durum çocuklar için vazgeçilemeyecek bir olay olur.

8. Gelişimin düzenli takip edilmesi

Çocuğunuzu anaokuluna gönderdiğinizde sosyalleşme, konsantrasyon, öğrenme gibi konularda sorun yaşayıp yaşamadığını erkenden öğrenme imkanınız olmaktadır. Sürekli öğretmenlerin gözetiminde olan çocuğunuz için gerekirse önlem almak daha çabuk olabilir. Örneğin çocuğun dikkat dağınıklığı yaşıyorsa ya da herhangi bir sebepten dolayı içine kapandıysa, bu gibi sorunlar için erkenden önlem almış olursunuz.

9. İlkokula ve Hayata Hazırlama

Öğrenilen ve edinilen pek çok beceri ile birlikte çocuğunuz ilkokula hazır hale gelmektedir. 1.Sınıfa başladığında okul öncesi eğitim almış çocuklar ve hiç daha önce okula gitmemiş çocuklar arasında pek çok gelişim alanında farklılıklar olduğunu bariz gözlemlersiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Çocuk Gelişiminin Kritik Dönemleri isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Okul öncesi eğitim programı hakkında daha detaylı bilgi isteyenler için Milli Eğitim Okul Öncesi Eğitim Programını buradan inceleyebilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın