Okul Öncesinde Matematik Etkinlikleri

tarafından Belis Öğretmen

Matematik Öğretimi Neden Önemli

Okul öncesi dönem, çocuğunuza matematik eğitimi vermek için en iyi zamandır. Matematik etkinliklerinin eğlenceli yüzünü tanımak için okul öncesi dönemden iyi bir zaman düşünülemez. Çünkü çocuklarda henüz matematikle ilgili korku ve kaygı oluşmamıştır. Çocuğunuzun matematiği sevmesi, matematiğe karşı korku geliştirmemeleri için onlara yardımcı olabilecek eğlenceli etkinliklerle bu yaşlarda karşılaşmaları çok önemli.
Okul öncesi dönemdeki çocuğunuz meraklı, araştırmacı, hayal güçleri kuvvetli ve sorgulayıcıdır. Çocuğunuzun bu yönlerini desteklemek için, onların araştırabilecekleri, meraklarını giderebilecekleri, neden sonuç ilişkisini görebilecekleri fırsatlar vermeliyiz. Çeşitli fikirler öne sürerek tahminlerde bulunabilecekleri eğitim ortamları hazırlamalıyız. Bunu da ‘okul öncesinde matematik etkinlikleri’ ile başarabiliriz.

Matematik Etkinlikleri Ne Zaman Başlamalı

Çocuğunuzun matematik etkinliklerinden heyecan duymaları ve matematiğe karşı pozitif tutum geliştirmeleri, okul öncesi eğitimde yapmış olduğu matematik yaşantıları ile doğru orantılıdır.

Çünkü okul öncesi ve ana sınıfında yapılan etkinlikler birçok matematik kavramının ilk defa oluştuğu oldukça önemli yıllardır. Birçok kazanımı okul öncesinde edinir çocuğunuz. Bunun ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. (Okul Öncesi Eğitim) Okul öncesi dönemde çocuğunuz; miktar kavramı (az-çok), ezbere ritmik sayma, grafik oluşturma, basit toplama ve çıkarma işlemleri, geometrik şekiller, ağırlık, zaman, uzunluk ile ilgili olarak matematiğin pek çok kavramını öğrenmek için etkinlikler yapar. Okul öncesinde matematik etkinlikleri matematikle ilgili tüm basit kavramları kapsamaktadır.

Okul Öncesinde Matematik Etkinlikleri

Okul öncesi eğitimi alan, ana sınıfına giden çocukların okul öncesi eğitim almayan çocuklara kıyasla, rakamları tanıma, rakamları arttırma-eksiltme, sıralama yapma becerisi açısından farklılaştığı görülmüştür. Okul öncesinde matematik etkinliklerinin önemi burada ortaya çıkmaktadır.

Okul öncesi eğitim alan çocuklar diğer alanlarda olduğu gibi matematik becerilerinde de okul öncesi eğitim almayan çocuklara göre ilkokula daha yüksek oranda hazırdırlar. Yapılan araştırmalarla ve sınıf öğretmenlerinin gözlemleri ile kanıtlanmıştır. Hatta çocukların okul öncesinden başlayarak matematik becerilerinin gelişmesi için desteklenmesi, onların yalnızca okul başarısı için önemli olmakla kalmayıp tüm yaşamları boyunca daha başarılı olmalarını sağlamak yönünden önemlidir.

Sayı Miktar Kavramı İle İlgili. Mandalın üzerindeki sayı ile kağıttaki miktarları birleştirme.

Sayı-miktar kavramı. Çubuklara sayı kadar mandal takma etkinliği
Çiçeğin ortasındaki sayı kadar taşı yapraklara koyalım.
Sayıları noktalarla birleştirelim defalarca oynayabiliriz ve grup grup yarışma yapabiliriz.
Kelebeklerin ortasındaki sayı kadar taşları kanatlarına yerleştirme
Yıldız sayısı kadar mandal takma hem matematik hemde küçük el kasları için mükemmel
Çiçeklerin yaprakları kadar ortasına sayı yazma etkinliği. Sayıları yazmak için başlayabiliriz artık.
Bayram şekerlerini sayılarla birleştirelim.
İçi boş rakamların içini taşlarla doldurmak sayı farkındalığı yaratacaktır.

Görseller ve etkinlikler annebabavecocuk ‘a aittir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın