Parmak Boyası Yapmanın Çocuğa Faydaları

tarafından Belis Öğretmen

Okul öncesi dönemdeki çocuğunuz için boyama ve resim yapmak keyifli bir uğraş olduğu kadar, özellikle ellerini kullanma becerisi henüz gelişmemiş olan 0-3 yaşındaki çocuğunuz içinde oldukça faydalıdır. Fakat 3 yaşına kadar, resim yapmak zor bir etkinliktir. Bu yaş aralığındaki çocuklar sadece boyama ile ilgili faaliyetlerden keyif alırlar. Yetişkin kontrolünde yaptırılan parmak boyası çalışmaları daha ileri ki yıllar için ön hazırlık niteliğinde olabilir. Hem böylece çocuğunuz resim yapmanın büyülü dünyasına ilk adımlarını atmış olur.

Çocuğunuzun 3 yaşından sonra, el-göz koordinasyonu hızla artar. Aynı zamanda nesneleri anlamlandırma becerisi de kuvvetlenir. Dolayısıyla 3 yaşından sonra çocuğunuz resim yapmaya kendi kendine yönelir. Resme başlamanın en basit ve en eğlenceli yolu parmak boyaları ile başlamaktır. Parmak boyası ile çalışmak çocuğunuza öncelikle büyük keyif verecektir. Parmak boyasının parmaklarda ve ellerde yaratacağı his çocuğu sakinleştirir. Tıpkı oyun hamurlarında olduğu gibi duyusal olarak çocuğu etkiler. Kağıt üzerinde yapacağı şekillerle ayrı mutluluk duyar çocuklar. Çocuğun yaratıcılığını geliştirir, renkleri tanımasını ve ayırt etmesine olanak sağlar. Bunların yanında merak duygusunu geliştirir, küçük kaslarının gelişmesine katkısı büyüktür. Resim ve boyama faaliyetlerinin çok sık yapıldığı okul öncesi eğitim kurumlarında yapılan her boyama etkinliğinin bir amacı vardır. Bu amaçların da çocuklar için kazanımları oldukça yüksektir. Okul öncesi eğitim ile ilgili daha fazla bilgi için bununla ilgili yazımı da okuyabilirsiniz.

Resim Yapmanın Çocuğa Faydaları

 • Çocuğunuzun küçük el kaslarının gelişmesine katkı sağlar.
 • Çocuğunuzun el ve göz koordinasyonunun hızlı bir şekilde artmasına yardımcı olur.
 • Resim ve boyama yapmak, çocuğunuzun odaklanma becerilerinin gelişmesini sağlar.
 • Çocuğunuzun nesneleri öğrenmesine ve renkleri tanımasına, onları ayırt etmesine olanak sağlar.
 • Resim ve boyama faaliyetleri çocukların hayal gücünü yansıttığı gibi, yaratıcı düşünmelerini sağlar.
 • Çocuğunuzun iletişim becerisi gelişir. Yaptıklarını arkadaşlarına, öğretmenine, anne, babasına anlattığı zamanlarda da duygu ve düşüncelerini ifade eder.
 • Çocuğunuz boyama yaparak kendi eserini ürettiği zaman öz güveni artar.
 • Çocuğunuzun yaptığı boyama faaliyetlerinden sonra, onlara basit sorular sormak, anlamlandırma yetilerini güçlendirir. Resimde ne anlattığını sormak, resmin neye benzediğini ya da çocuğun hangi rengi neden kullandığını sormak, çocuğun ifade yeteneğinin de gelişmesini sağlar. Resmettiklerini size anlattığı zaman, çocuğunuzun dil gelişimi de olumlu yönde etkilenecektir.
 • Çocuğunuzun iletişim becerisini geliştirir, duygu ve düşüncelerini ifade etmesini kolaylaştırır.
 • Boyama yapmak, resim yapmak çocuğunuzun hayal gücünü artırdığı gibi, sağ ve sol beynin birlikte çalışmasını sağlar ve odaklanma becerilerini arttırır.

Parmak Boyası ile İlgili Önerilerim ve Deneyimlerim

 • Bazı parmak boyaları kolay temizlenmiyor. O yüzden çocuğunuzun bir önlüğü olursa boya yaparken sizin için temizliği kolay olur. Hatta şu kollu mama önlükleri çok amaçlı kullanılabilir. İkea’da böyle yumuşak ve kolay temizlenebilen önlükler çok güzel.
 • Bazen çocuklara sadece küçük kağıtlar yetmeyebiliyor. Yine İkea’da gördüğüm kağıt rulolar var. Bunlar duvara da monte edilebiliyor. Her şey eğlenmek ve çocuğunuzun kendi hayal gücüyle dünyayı keşfetmesine izin vermekle alakalı. Bırakın özgürce, etrafı kirletmesinden korkmadan yaptırın boya etkinliklerini.
 • Eğer kirlenmeyi çok dert ediyorsanız bahçede, balkonda, parkta, plajda, açık havada her yerde boyama etkinliği yaptırabilirsiniz. Küçük yaş grubu için evde mama sandalyesi kullanabilirsiniz. Ortalık daha derli toplu kalır.
 • Çeşitli malzemelerle etkinliğinizi çeşitlendirin. Örneğin çubuklar, taşlar, makarnalar, saksılar…  Sizin de aklınıza gelebilecek materyaller çocuğunuzun boyama zevkini artıracaktır.
 • Resim yaptıktan sonra ortaya çıkan şekiller ve renklerle ilgili çocuğunuzla sohbet etmenizi öneririm, onların hayal gücünü teşvik eder. Çocuğunuzun yaptığı resimdeki çizimlerin anlamlarını merak ediyorsanız bu yazımı da okuyabilirsiniz. Çocuk resimlerinin anlamları
 • Ve tabi ki sabırlı olmak gerekiyor. Öğretmelisiniz her şeyi yavaş yavaş.  Çocuğunuz ilk defa tanışıyor boya ve resimle sonuçta. Dağınık da olabilir fakat tüm çocukların bunu deneyimlemesi gerekir. Tam bir terapi hatta sizin içinde izlemek terapi olabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın