4 Yaş ve 5 Yaş için Kitap Önerileri

tarafından Belis Öğretmen
4 Yaş ve 5 Yaş için Kitap Önerileri

1. Benden Bir Tane Daha Olsa

“Nokta” ve “Mış Gibi” kitaplarının yazarı Peter Reynolds´dan “Benden Bir Tane Daha Olsa” ismiyle Türkçe ´ye çevrilmiş bir kitap. Çalışmak, daha çok çalışmak, yapılacakları yetişememek ve bunun sonucunda gelen mutsuzluk duygusu… Leo da yapacağı işlere yetişemeyen çalışkan bir çocuk ve keşke diyor keşke benden bir tane daha olsaydı ve şu işlerin hepsine birden yetişip bitirebilsem. Bazen hepimiz böyle düşünüyoruz değil mi? Gerçek oluyor birden Leo’nun istedikleri, düşleri, peki acaba iki Leo yapılacaklar listesine yetişecek mi? Peki asıl mutluluk ne acaba? Elinden gelen en iyi şekilde yapmak ve biraz da kendine, düş kurmaya vakit ayırmak mı? 5 yaş seviyesine daha uygun buldum.

2. Mine’nin Buzdolabı

Arkadaşlık ve yardımlaşma ile ilgili sımsıcak bir kitap. Kitabı okuduktan sonra yapacağınız en güzel şey, bu kitabın konusuyla ilgili sohbet edebilirsiniz çocuğunuzla. Safiye ve Mine çok yakın iki arkadaşlar. Birbirinden çok farklılar fakat çokça vakit geçiren iki iyi arkadaşlar… Bir gün parktan dönüşte Safiye´nin Mine´lerin buzdolabının bomboş olduğunu görüyor. Mine’lerin evinde sadece ekmek ve sütlerinin olduğunu anlaması ile başlıyor tüm olaylar. Karşındakini kırmadan, onun kendisini kötü hissetmesine neden olmadan nasıl yardım edilebilir bunun güzel bir örneği var kitapta. Çocukların sahip oldukları güzelliklerin, oyuncakların ve giysilerinin değerini bilmesi, bazı şeylere sahip oldukları için ne kadar şanslı olduklarını anlamalarını sağlayan bir kitap. Biraz duygusal ama anlatım dili zaman zaman komik olduğu için eğleniyorsunuz ayrıca.

3. Ben Herkesle Gitmem ki !

Çocukların istismardan korunması için bilgilendirici her tür kaynak çok çok önemli bence. “Ben Herkesle Gitmem Ki” çok önemli bir konuya parmak basıyor. Lu isimli kız caddede birinin gelip almasını bekliyor, az ya da çok tanıdığı birtakım kişiler ona evine bırakma teklifinde bulunuyor ama o hepsine hayır diyor. “Ben seni tanımıyorum, seninle gitmem. Ve ayrıca annem beklememi söyledi” En can alıcı nokta da bu. Lu´nun daha önce annesi ile konuştuğu bir listesi var ve bu listede yer alan isimler dışında hiç kimseyle hiçbir yere gitmiyor! Çocuklarımızın kiminle, nereye gidecekleri konusunda konuşmamız ve net olmamız, onları bilinçlendirmemiz için çok önemli.

4. Babam Yerinde Durmuyor

Coraline Saudo ve Kris Di Giacomo ikilisinden Babam Yerinde Durmuyor çocukların kıkırdayarak dinleyeceği bir kitap. Baba oğulun yer değiştirerek tam zıt rollere bürünmüş hallerini anlatan hikâye bir pazar günü babanın sabah kalkıp hayvanat bahçesine gidelimmmm demesiyle başlıyor hikâye. Tüm gün sırada beklememek için bahaneler bulan, dondurmasını yere düşüren, şapkasını file kaptıran, hediyelik eşya dükkanında istediği oyuncak alınmayınca yerlerde tepinen babanın bitmeyen enerjisi ve tüm olanlardan yorgun düşen oğlunun hali gerçekten çok komik. Okurken sizde çok eğleneceksiniz. Ebeveynlerin empati yapması için harika bir hikaye….

5. Köpekler Bale Yapmaz

Bazen kendimizi diğer insanlardan herhangi bir anda ve herhangi bir yerde bir özelliğimizle farklı hissederiz. Bale yapan küçük bir kızın ve onun biraz “farklı” köpeğinin hikayesi bu kitaptaki de. Bu köpek normalden biraz farklı çünkü bildiğimiz köpek davranışlarını göstermiyor, müziği, dans etmeyi ve ayışığını seviyor bu köpekçik. Eğlenceli ve üst üstte okunacak kesinlikle.

6. Kırmızı Elma

Kırmızı Elma” soğuk ve karlı bir kış gününde küçük bir tavşanın bulabildiği tek yiyecek olan ağaçtaki bir kırmızı elmaya ulaşma hikayesini anlatıyor. Arkadaşlarının yardımı ile neler yapabilecek bakalım.

Paylaşmak ve yardımlaşmak üzerine güzel bir Feridun Oral hikayesi, küçük çocukların seveceği bir kitap.

7. Her Şeye Hayır Diyen Aslan

Her şeye hayır diye tutturan küçük aslan ve endişelenen annesinin hikayesi. Ama küçük Aslan´ın bu huyundan vazgeçmeye hiç niyeti yok… Çok tanıdık bir senaryo değil mi?

Kitabı okuduktan sonra çocuğunuzun hayır deme huyundan vazgeçeceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz bence. Okurken sizde keyifleneceksiniz.

8. Kırpılmayı Sevmeyen Koyun

Hikayesi ve resimleri ile oldukça sevimli bir kitap. Farklı olmak ve neyin önemli olduğunu başına gelenlerle anlayan, size de hissettiren bir hikaye. Okurken sizde çok eğleneceksiniz.

9. Suyu Sevmeyen Krokodil

Arnıld bir timsah ve timsahlar doğal olarak suyu sever çünkü çoğunlukla suda yaşarlar. Ama Arnıld biraz farklı çünkü kardeşleri gibi o sudan hoşlanmıyor. Bu yüzden beş kardeşi suyun içinde doyasıya eğlenirken o hep yalnız başına kalıyor. En sonunda artık dayanamıyor ve Buna bir dur demenin vakti geldi diyor ve takıyor can simidini atıyor kendini suya… Sonrası mı? Çocuklarınızın çok seveceği bu kitap harika çizimleri ile sizin de bir numaranız olacak.

10. Pezzettino

Pezzettino yani “Parçacık” Leo Lionni´nin, çocuk kitabı ama büyüklerinde zevk alacağı bir kitap. Pezzettino küçücük bir parçacıktır ve olsa olsa ben herhalde başkasına ait bir parçayım diye düşünmektedir. Kime ait olduğunu bulmak için herkesi sorgular ve cevabı bulmak için yollara düşer.Kendin olmak, kendini bulmak ve özgüven üzerine harika bir kitap…

Kitabın resimleri mozaik ve ebru sanatları ile dolu ve gerçekten çok güzel…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın