4 Yaş ve 5 Yaş İçin Kitap Önerileri-2

tarafından Belis Öğretmen

1.Dünyanın En Küçük Hediyesi

Günümüz çocuklarının doyumsuzluğu ve az ile yetinmemeleri konusunu en güzel şekilde anlatan çok hoş bir hikayesi var. Ben de sınıfta okurken çocukların nasıl beklenti içinde olduklarını görmüş ve etkilenmiştim. Aslında sizi mutlu eden şeyin hediyenin boyutu değil de bundan daha önemli şeylerin olduğunu anlamaları için okunabilir. Okurken bir yandan sorular sormak ve onların ilginç cevaplarını duymak çok heyecanlı olacaktır. 3 yaşındakilere ve daha üzeri yaşlara okunabilecek bir kitap.

2.Sihirli İplik

Kışın ortasında, karla kaplı bir şehirde yaşayan Annabelle, içinde renkli ipliklerin olduğu bir kutu bulur. Niyeti kendine bir şeyler örmek iken, köpeğine, arkadaşlara ve tüm kasabaya bir şeyler örer ama iplik hiç tükenmez… Annabelle ördükleri ile kasabayı renklendirir. Fakat bu bitmeyen ipliklere sahip olmak isteyenler vardır. Kutuda bir sihir mi var yoksa başkasında mı bunu da okuyunca öğreneceksiniz. Özellikle 4 yaş ve üzeri çocuklarınız için sıcacık bir hikaye. Çok seveceksiniz.

3.Rüya Göremeyen Burak

Aslında R harfini söyleme problemi olan çocuklar için yazılmış bir hikâye ama hikayesi ve görselleri okul öncesi tüm çocuklara hitap ediyor. Sadece probleme odaklanmamış. Bence R harfini söyleyemeyen çocukların erken yaşta böyle kitap, kaynak ve hikayelerle buluşturulması, dil ve konuşma bozukluklarının çözümü için güzel olabilir.

4.Gökyüzünün Rengi

Yine Peter Reynolds´ın çok sevdiğim bir hikayesi daha…Hikayedeki çocuk resim yapmayı inanılmaz seven bir çocuk ve öğretmeni duvarlara hep beraber resim yapabileceklerini duyunca çok mutlu oluyor. İş bölümü yapılıyor ve ona gökyüzünü boyamak düşüyor. Tabi mavi boyası yok ve devamı için mutlaka bu hikâyeyi okuyunuz. Çocuklarımızın yaratıcılık ve hayal güçlerini ne kadar daralttığımızı anımsatıyor bana. Bol bol sohbet edebileceğiniz bir hikâye.

5.Bir problemle Ne Yaparsın?

Problem nedir? Bir problemle karşılaşırsan ne yaparsın? Aslına bakarsanız sadece çocuğunuz için değil sizin de durup düşünmenizi sağlayacak bir hikaye. Bir fikirle ne yaparsın? Yazarın diğer enfes kitabı ve onu da şiddetle tavsiye ederim. Çocuklar problemle nasıl baş ederler? Mutlaka edinmeniz gereken bir kitap. 4 ve 5 yaş için çok uygun ve düşünme becerisinin gelişmesi için okunması oldukça uygun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yorum Yazın