Çocuğunuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

tarafından Belis Öğretmen

Bir çok ebeveyn sizinle aynı sorunu yaşıyor, yalnız değilsiniz… Sorununuz çözümsüz değil sadece özveri isteyen, zaman isteyen bir iş!!!

            Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için en iyi zamanlama, diğer davranış kazandırma yöntemlerindeki gibi okul öncesi ve hatta daha önceki zamanlarda başlamalıdır .Yani okuma yazmanın başlamasını beklemeyin!!!!     

            Tabi ki ilk önce yine sizlerin örnek olması büyük bir olaydır. Çocuklar biz farkına varmasak da sürekli gözlem yaparlar. Kitap, gazete, dergi, okumayan evinde bunları bulundurmayan bir ailenin çocuğunun kitap okuma alışkanlığı ne kadar olası olabilir acaba?

           Çocuklar için alışveriş yapmak eğlencelidir her zaman. Alış verişe çıktığınızda düzenli olarak kitapçılara, kitapevlerine gitmeniz çocuğun ilgisini çekebilir.

           İlk önceleri sizin seçtikleriniz onun için ilgi çekici olmayabilir. Ama onların ne kadar inatçı olduğunu unutmayın .İlk başlarda onları istediklerini okumaları için rahat bırakın lütfen.

          Okumaya yeni başlayan çocuk ilgi çekmeye bayılır .Bırakın size bir şeyler okusun, sizde dinleyin biraz sabrederek. Yüksek sesle okumak her yaşta keyifli olabilir, bu konuda özendirin onları. Bu gerçekten keyifli olur bir süre sonra. Hatta onun okuduklarını sizde ‘’ya böyle mi olmuş, bu konuda sen ne düşünüyorsun, sen olsan ne yapardın?’’ şeklinde sorular sorarak konuyu uzatabilirsiniz.

         Ona kitap okumayı rutin hale getirin ve ilgi çekici hale getirin. Nasıl mı? Fısıldayarak başlayın mesela. Kısa bir metni birlikte fısıldayarak okuyun. Başka bir metni burnunuzu ellerinizle sıkıp tıkayarak okuyun. Bu ses çocuğunuza çok komik gelecek. Yapabiliyorsanız sesinizi kalınlaştırarak, incelterek çeşitli şekillerde okuyun ve ondan sizi taklit etmesini isteyin.Bunlar çocuğunuza komik gelecek ve ilgisini çekecetir.

           Çocuğunuzla birlikte öncelikle çocuk dergilerine abone olabilirsiniz. Bu konuda çok güzel örnekler var. Özellikle  okul öncesi çocuklar için görselleri fazla, çok renkli, resimleri büyük ve ilgi çekici olan dergileri araştırın bulun, çocuğunuza fikir danışın. Her ay eve paket gelmesi, o paketin açılması çocuk için heyecan vericidir. Hatta bu paketi heyecanla beklediğinizi ifade edin.Bu ay ki derginin konusu hakkında onunla konuşun, kısacası onu heyecanlandırın. İnan ki bunlar çok önemli konular ve çocuğunuza verdiğiniz değerle çok ilgili.

            Ben özellikle kitaplarla çocukları tanıştırmak ve sevdirmek için, hergün kitap saati yapıyorum sınıfımda. Kitabı öncelikle çocuğa tanıtarak başlıyorum. Yani kim yazmış, yazarın adı neymiş, resimlerini kim çizmiş, nasıl boyamışlar gibi sorular bir süre sonra alışkanlığa dönüyor. Özellikle yazarın fotosu da varsa çok merak ediyorlar. Mutlaka soruyorlar kim yazmış ve niye fotosu yok, niye koymamış diye….Özellikle büyük boy, resimleri çok karışık olmayan kitaplara ilgi fazla oluyor. Bir de en bayıldıkları şey hikayeyi canlandırmak oluyor okuduktan sonra. Hikaye anlatılırken rolleri paylaşmaya başlıyorlar kendi aralarında…..

        Okuma köşesi oluşturun evinize, sınıflarda yaptığımız gibi… Evinizin uygun bir köşesinde çocuğunuzla birlikte oluşturacağınız özel bir okuma köşesinden daha teşvik edici bir şey düşünemiyorum! Bu köşede renkli minderler, raflar, değişik kitaplar, ışıklar, yaratıcılığınıza göre şekillendirebileceğiniz ortamlar oluşturabilirsiniz. Bu sizin de hoşunuza gidecektir.

           Aldığınız kitaplara mutlaka çocuğunuzun ismini yazmayı da unutmayınız. Sahiplenme duygusunu vermek için…..

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

2 yorumlar

Arif Okyay Nisan 27, 2020 - 3:25 pm

Şimdi kendi çocukluğumu hatırladım. Daha okula bile gitmezden önce… babamın göğsüne başımı koyup, onun o davudi sesiyle bana kitap okuyuşunu… ;(

Yanıtla
Belis Öğretmen Nisan 28, 2020 - 11:53 pm

Ne güzel çocukluğunuza dair sıcak bir anıyı tekrar canlandırabilmek 🙏🏻

Yanıtla

Yorum Yazın