Oyun hamurlarıyla oynamak çocuğa nasıl katkı sağlar?

tarafından Belis Öğretmen

Çocuklarınızı oyun hamurlarıyla tanıştırdınız mı? Çocuğunuzun gelişiminde ne kadar önemli bir yeri olduğunu bilseniz hiç durmaz hemen çocuğunuzun oyun hamurlarının dünyasına girmesini sağlardınız. Oyun hamurlarıyla oynamak çocuğa nasıl katkı sağlar biraz konuşalım.

Oyun hamurunun çocukların gelişimi için faydaları nelerdir?

Çocukların ince motor becerileri gelişir

Oyun hamuru ile oynamanın çocuğa en büyük katkısı şüphesiz ince motor becerilerini geliştirmesidir. Oyun hamurlarını yoğurmak, sıkmak, kesmek, ufalamak, parçalamak yani bu renkli hamurlarla oynamak çocukların kaslarını güçlendirir. Bu da çocukların parmaklarının yani ince motor becerilerinin gelişmesini sağlar. Küçük çocuklarda oyun hamurlarıyla başlayıp daha sonra parmak boyalarıyla ince motor becerilerini geliştirebilirsiniz. Parmak boyası yapmanın çocuğa faydaları ile ilgili yazıyı da okuyabilirsiniz.

El becerileri gelişir

İlkokula başlarken yazma becerisi için çocukların ellerinin ve bileklerinin güçlü olması gerekir. Yazma egzersizleri sırasında çocuklarınızın zorlanmasını istemiyorsanız; çok küçük yaşlarda bolca oyun hamuruyla oynamasına izin verin. Böylelikle miniklerin parmak kasları da güçlenecektir.

Çocukları sakinleştirir

Oyun hamuru, sıkılan çocukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlarken aynı zamanda onların sakinleşmesini sağlar. Ebeveynler bu önemli konuyu atlamaktadırlar genelde. Özel eğitim çalışmalarında da duyusal olarak çocuğu tatmin etmek için tıraş köpüğünün o yumuşak hissinden faydalanılır. Bu aynı zamanda çocuğun sakinleşmesini sağlar.

Çocuklar keşfetmeyi öğrenir

Çocuğunuz oyun hamurlarıyla oynarken zaman zaman renkleri karıştırır ve böylece yeni rengi keşfeder. Zaman zaman da çocuğunuz oyun hamurlarına şekiller vererek yaptıkları şekillerle daha çok şey öğrenmiş olurlar.

Hayal gücü zenginleşir

Çocuğunuz oyun hamuruna şekiller verirken hayal güçleri daha hızlı gelişir. Bu yaşlarda çocuğunuzun hayal gücünü geliştiren her şey çok önemlidir. Biraz da yaptığı şeyler hakkında sohbet etmeyi denerseniz dil gelişimini de desteklemiş olursunuz.

Ayrıca çocuklar ilk defa oyun hamuruyla tanıştıysa makasla onları kesmek hoşlarına gidebilir ve makas tutma becerisine yardımcı olabilir. Çocuğunuz yaşına göre hangi becerilere sahip olduğunu öğrenmek için Çocuğun büyümesi ve çocuğun gelişmesi isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Oyun hamurları hazır mı alınmalı evde mi yapılmalı?

Evde oyun hamuru nasıl yapılır?

Piyasada öyle fazla oyun hamuru var ki… Haklı olarak hangisini seçmeliyim diye endişeleniyor anne ve babalar. Doğrusunu isterseniz biz öğretmenler o kadar değişik marka oyun hamurları ile karşılaşıyoruz ki… Bazıları kokusu bazıları da dokusuyla bizleri bile rahatsız ediyor. Bilinen ve kaliteli oyun hamurlarını almak en doğrusu. Hem sağlık açısından hem de çocuğunuzun keyifle oynaması için.

Ama daha güvenli olsun diyorsanız evde de çocuğunuzun oyun hamurunu yapabilirsiniz. Bunu yapmanın pek çok yolu var. Ben en sevdiklerimin tariflerini sizler için hazırladım.