Oyuncak Seçimi

tarafından Belis Öğretmen

Çocuğunuza oyuncak alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Oyuncak seçimi aslında oldukça hassas bir konu. Genellikle bu seçim, çocuğumuzun istekleri doğrultusunda; ki bu da çocuğumuzun diğer çocuklardan ve reklamlardan etkilenmesi ile oluyor.  Çocuklarımıza oyuncak alma sebebimiz, onlar eğlensinler veya sadece vakit geçirsinler diye olmaması gerekiyor. Oyuncakçı dükkanına girdiğimizde aldığımız oyuncak, renklerine, boyutuna, şekline bakarak seçemeyeceğimiz kadar önemli bir mevzu. Oyuncak dediğimiz şeyler aslında her çocuk için belli bir gelişime ve karakter oluşumuna etki eden oldukça önemli materyallerdir. Bununla ilgili Çocuk Gelişiminin Kritik Dönemleri isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Çocuk Oyuncakları nasıl olmalı?

 -Öncelikle güvenlik durumu var, 3 yaş altında çocuğa alınacak oyuncakların risk oluşturmaması gerekiyor sizinde hak vereceğiniz gibi… Öncelikle oyuncak seçimi, çocuğun yaşına uygun olarak yapılmalıdır.

 -Her oyuncak her yaş için uygun değildir malesef. Seçtiğiniz oyuncağın çocuğunuza uygun olup olmadığını anlamak için öncelikle oyuncağın etiketini incelemeniz şart. Etiket size birçok konuda yardımcı olabilir veya satış elemanından yardım istenebilir bu konuda.

-Hediye alırken kişiye göre düşünüp alıyorsak, aynı şekilde çocuğa göre oyuncak seçmenin daha uygun olabileceğini düşünüyorum. Yani oyuncağı değil çocuğu göz önüne almalısınız. Çocuğunuzun  alışkanlıkları, davranışlarını, mizacı ele alabileceğiniz unsurlar olabilir. Çocuğunuza hediye alırken, seçme sıkıntı yaşıyorsanız, son zamanlarda benim favorim olan Süper Bambu Çubukları düşünmez misiniz? Ailece oynayabileceğiniz, çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirecek süper bir oyun materyali. Ayrıca her ana sınıfında olmalı bence.

-Oyuncak seçimi kadar oyuncağın temizliğinin de  nasıl yapılacağı, nasıl hijyen sağlanacağı da önemlidir. Yıkanabilen olması(özellikle her şeyi ağzına götüren küçük yaş grubu için) dolgu oyuncaklar da güzel bir özelliktir. Plastik oyuncaklarında bulaşık makinesinde yıkanabilir olmasına dikkat etmemiz gerekir. Aslına bakarsanız olması gereken, çocuğunuz oyuncakları ile oynarken sık sık onları kontrol etmelisiniz. Özellikle küçük yaş grubunda, oyuncağı doğru bir şekilde kullandığından ve güvenli bir şekilde oynadığından emin olmak için onlarla beraber oynayarak, doğru şekli göstermeniz sizin yapabileceğimiz en iyi yol olabilir.

-Yine özellikle, 3 yaş altı çocukların buldukları her  nesneyi ağzına götürme eğilimlerini göze aldığınızda seçilen oyuncağın boyasının  kurşunsuz boya olması önemlidir. 

-Keskin ve sivri  uçlar veya gevşek, kolay kopabilecek olan düğmeler gibi küçük parçalar,

– Sonra nefes borusuna kaçabilecek kadar küçük uçlu parçalar,

 -Ayrıca küçük parmakları arasına sıkışabilen ve zarar veren parçalardan  çocuklarımızı uzak tutmalıyız.

-Çocuklar yaşı gereği bizden daha hassas duyulara sahiptir ve çok sesli, renkli oyuncaklara karşı ilgi gösterirler. Bazı çıngıraklar, sesli oyuncaklar, müzikli, pilli ve elektronik oyuncakların sesi işitme kaybına yol açabilmektedir,unutmayınız.

-El işi ve ev yapımı olan oyuncaklar dikkatle kontrol edilmelidir. Bunların güvenliği test edilmemiştir normal olarak. Bazı oyuncaklar özellikle 1978 yılından önce imal edilmiş iseler, yani hatıra olsun diye saklanan, aile yadigarı olan veya sizin oynadığınız oyuncaklar da  kurşun içeren boyaların olması çok olasıdır. Bu gibi konulara özellikle dikkat edilmesinde yarar görüyorum.  

-Çiğnemeye karşı ne kadar dayanıklı ve kırılmaz olduğunu da kontrol etmeliyiz. Çünkü bir çocuğun neler yapabileceğine bazen şaşırmamak imkansız. Oyuncak seçiminde bunu mutlaka göz önüne almalısınız.

-Çocuğunuzun oyuncaklarını sık sık kontrol edin. Çünkü kırılan, bozulan, sökülen oyuncaklar çocuklar için tehlike oluşturabilirler. Zaten çocuğunuz onları bozma eğiliminde olduğu için zararlı şeyleri tamir etme veya ayıklayıp atma işi yine sizlere düşmektedir.

-Dış mekanda kullanılan oyuncaklarının, bisikletlerin, akülü arabaların paslanmaması açısından yağmura ve kara maruz kalmaması gerekir. Özellikle akülü arabaların bozulması daha kolay olduğunu düşünürsek, onların sık sık kontrol edilmesi önemli. Bu yüzden çocuğunuz oynadıktan sonra kapalı bir yerde ve nemli olmayan, kuru bir ortamda tutmamız gerekmektedir.

-Kırtasiye ürünlerinin seçimi de oldukça üzerinde düşünmeniz gereken hassas bir konu. Boya kalemi ve boya paketleri üzerinde ASTM D-4236 özelliği yer almalıdır, bu Amerikan Test ve Malzeme Derneği tarafından değerlendirdikleri anlamına gelmektedir. Bu çocuk sağlığı ve güvenliği açısından herhangi bir tehlike arz etmemesi demektir. Okula başlayan çocuğunuza malzeme alırken mutlaka önce öğretmeniyle diyaloga geçmenizi öneririm. Sınıflarda her türlü marka ve malzemeyi denediğimiz için, bu konuda her öğretmenin tecrübesi vardır. Mutlaka size yardımcı olacaklardır.

-Sadece oyuncak değil, onlar kadar  diş kaşıyıcılar, çıngıraklar, mama sandalyesi ve mama sandalyesi oyuncakları, oyun halıları, ana kucağı/ana dizi, salıncak, beşik, oto koltuğu ve puset oyuncakları, oyun setleri, banyo oyuncakları, eğitici oyuncaklar, dönenceler, biberonlar, çocuk bisikletleri, çocuk kırtasiye malzemeleri, bebek, çocuk kıyafetleri ve şu an aklıma gelmeyen çocukla ilgili her bir ürün aslına bakarsanız kontrol edilmeden, güvenilmeyen ürünlerden seçilmemelidir. Oyuncak seçimi kadar çocuğun kullanacağı her ürünün güvenliği dikkat gerektiriyor.

Çocuğun Yaşına Uygun Oyuncak Seçimi

1 yaş Oyuncakları (12-24 aylık)

Bebeğinizin ilk yılında motor gelişimini (kaba gelişim) güçlendirecek eğitici oyuncaklara ihtiyacı var. Ayrıc

 -El Kuklaları, renkli yumuşak toplar

-Büyük parçalı Legolar

-Geometrik şekilli-geçmeli kutu oyuncakları olabilir.

2 yaş oyuncakları(24-36 aylık)

2 yaş eğitici oyuncaklar arasında şunlar olabilir.

-İç içe geçen inşa oyuncakları, plastik küpler

-Arabalar

-Peluş oyuncak ve bez bebekler,

-Motor becerilerini geliştiren renkli toplar,

-Basit ve büyük parçalı ahşap yapbozlar olabilir.

3-4 yaş oyuncakları(36-48 aylık)

El becerilerinin arttığı bu dönemde çocuğun için alabileceğin 3 yaş eğitici oyuncaklar arasında;

-Legolar (parçalar biraz daha küçülüp, parça sayısı artabilir.)

 -Peluş Oyuncaklar

-Ahşap Oyuncaklar

-Marangozluk setleri, meslek setleri, polis arabaları, 

-Parmak boyası ve çocuğunun hayal gücünü geliştirecek oyun hamuru da bu dönemde el kasları için vazgeçilmezdir.

Özellikle kız çocukları için oyuncak mutfak seti gibi ürünler olabilir.

5-6 yaş oyuncakları

Çocukların  kaba motor becerileri bu dönemde oldukça ilerleme kaydetmiş durumda, sırada ince motor becerilerinin gelişmesi için daha farklı oyuncaklara ihtiyacı olacaktır. 5-6 yaş oyuncakları içinde bu özelliklerin  bulunması gerekir. Örneğin ahşap oyuncaklar, çok parçalı yap-bozlar, legolar, hayal gücünü geliştiren kutu oyuncakları  bu yaş aralığına uygun oyuncaklardan olabilir. Uzaktan kumandalı arabalar, oyuncak helikopterler ve barbie bebekler en çok tercih edilenler arasındadır.

Ayrıca bu yaştaki çocuklara, park ve bahçelerde oynamaları için çocuk bisikleti, kay-kay, scooter gibi dış mekan oyuncakları alınabilir. Erkek ve kız ayırt etmeksizin çocuklar akülü arabalara bayılıyorlar. Kumda oynamak için kova, kürek, tırmık gibi  kum oyuncaklarından büyük keyif alıyorlar.

Son zamanda çok popüler olan organik oyuncak bebeklerden de (amigurumi) bahsetmeden geçmeyelim. El yapımı bebeklerin ve oyuncakların öyle çok çeşidi var ki… Değişik hayvan figürlerinden tutunda bebekler için çıngırak seçeneklerine kadar yapmış marifetli bayanlar. Çocukların mutlaka ilgisini çeker ve peluş oyuncaklara göre daha kullanışlı. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

2 yorumlar

Halis Doğan Nisan 19, 2020 - 7:58 pm

Anne ve babanın bu yaş grubundaki çocukları için bilgilendirilmesi kesinlikle gerekir..

Yanıtla
Belis Öğretmen Nisan 26, 2020 - 4:57 pm

Yorumunuz için teşekkürler 🙏

Yanıtla

Yorum Yazın