Doğal Ebeveynlik ve Çocuklarda Uyku

tarafından Belis Öğretmen
Doğal Ebeveynlik ve Çocuklarda Uyku

Çocukla birlikte aynı yatakta yatmak sakıncalı mı? Ne zaman yatağı ve odayı ayırmalıyız? Çocukla birlikte yatmalı mıyım? Artık karar verdiniz ve çocuğunuzun yatağını ayırdınız. Fakat çocuğunuz mızmızlık ediyor, ağlıyor ve odasında uyumak istemiyor. Çocuğum kendi yatağında uyumuyor ise ona karşı yaklaşımımız nasıl olmalı? Doğal Ebeveynlik nedir? Daha önce hiç Doğal Ebeveynlik diye bir şey duydunuz mu?

Çocuklar Ne Zaman Kendi Yataklarında Uyumalıdır?

Bebeğinizin yatakları güvenli olduğu ve yataklarında tehlikeli şeyler yoksa eğer kendi yataklarında 3.aydan sonra uyutabileceğinizi söylüyor uzmanlar. Bebeğinizin odasını ise 5.aydan itibaren ayırmanız uygunmuş yine uzmanlara göre. Fakat anneyle bebeğin özellikle emme sürecinde birlikte yatması gerektiğini savunanlarda var. Güven duygusunu oluşturmak için 2 yıl birlikte yatabileceğinizi belirtenlerde var.

   Aynı oda ve yatağı paylaşmak, anne bebeğini emzirirken kolaylık olsun diye yapılan bir olay diye düşünürüz. Ancak çocuklar neredeyse 2 yaşına gelince yatağını ve odasını ayırmak isteriz. Tabi çocuğunuzun bu duruma alışması zaman alır. Veya başlangıçta alışmışsa bile birdenbire kendi yatağında yatmak istememe davranışı tekrar ortaya çıkar. Hatta bu davranış 4 yaşında sıklıkla görülebilir. Çocukların gelişimindeki kritik dönemleri merak ediyorsanız Çocuk Gelişiminin Kritik Dönemleri başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Çocuklar Neden Kendi Yataklarında Uyumazlar?

 Hastalık sonrası, seyahatten dönüşte, yeni bir okul, ev taşınması, boşanma gibi çocukların düzenini değiştiren olaylardan sonra yeniden tekrarlanabilir. Özellikle hasta olunca yanımıza yatırırız çocuklarımızı. Ateşini falan kontrol etmek için… Daha sonra iyileşince de yanınızda yatmak istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Günlük hayatında tedirgin olan, yeni durumlara alışamayan, anne ve babası arasında gerginlik olan çocukların gece olunca yalnız kalmak istememeleri normaldir. Seyahat dönüşünde de düzeni değişince çocuklar uyum sağlamakta güçlük çekerler. Bence çocukla birlikte olan ve onları gözlemleyen her anne ve baba bunları çözebilir.

Doğal Ebeveynlik

Bazı anne ve babalar, yaşam biçimlerini çocuklarıyla birlikte uyumaya uygun hale getiriyorlar. Bu aileler, çocukları kendi yatağını ayırmak isteyene kadar beraber yatıyorlar ve bunun avantajlarıyla dezavantajlarını göze alıyorlar. Fakat durum böyle olunca yatağı ayırmak, 3 veya 4 yaşını hatta 5 yaşlarını bulabiliyor. Doğal ebeveynlikten bahsediyorum. Benimde bu konuda çok fazla bilgim yoktu. Sizin için yaptığım araştırmalar sonucunda bulabildiklerimi paylaşıyorum. Aynı zamanda düşünüyorum da, acaba bende ilk anneliğim esnasında farkında olmadan doğal ebeveynlik mi uyguladım. Doğal ebeveynlik ve benim anneliğim arasında ortak yönler var çünkü. Doğal ebeveynlikte, anne-bebek arasında bağ kurabilme ve bu bağı sürdürebilmede dokunma ve ten temasının gücü çok büyükmüş. Daha fazla dokunma, daha fazla göz teması ve daha fazla ilişki gerektiriyor. Bu nedenle bebeğe yakın uyumak, bebeğin ağlamasını dikkate almak önemli noktalarmış.

Doğal ebeveynlik ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenlere bu yazıyı tavsiye edebilirim.

Bebeğiniz yeni doğduğunda anneyle aynı yatakta yatmasının da önemli bir durum olduğunu düşünüyorum ben. Çünkü annesiyle birlikte yatan çocuklar güven duygusuna sahip oluyorlar. Ama nihayetinde belli bir dönemde ayrılması lazım çocukların. Erken yaşta anne yatağından ayrılan çocuklarda kaygı, korku ve ilerleyen yaşlarda anne yatağına tekrar geri gelme çabası ile güvensiz benlik yapısı görülüyor. Çocuğun erkenden yataktan ayrılması kendi bütünlüğü kaybetmesi demek bir bakıma. Öyleyse çocuğunuzun bu duruma hazır hale gelmesi en iyisi. Ayrıca yapılan araştırmalara göre yürümeye yeni başlayan çocuklarla aynı yatağı paylaşmanın davranış ya da öğrenme üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yok. Bunları yazmamdaki sebep, çocukla aynı odayı paylaşmayı, negatif bir durummuş gibi düşünüp kaygılanmayın diye…

         Çocukların kendi yataklarında yatmaları için onlara ait bir yatakları olmaları çok önemli. Böyle özenilmiş ve tatlış tatlış hazırlanmış bir yatak onların ilgisini çekecektir. Ben, çocuğunuz büyüdükçe büyüyen yatakları çok beğeniyorum. Hem minimalist bir tarzı var hem de çok pratik. Siz de düşünürseniz Ikea’nın uzayabilen çocuk karyolasına bakmadan geçmeyin derim.

Yorum Yazın